Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Мехмедовић позвао на прекид преговора са ЕУ, Србе и Хрвате назвао "геноцидашима и УЗП-овцима"
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мехмедовић позвао на прекид преговора са ЕУ, Србе и Хрвате назвао "геноцидашима и УЗП-овцима" Штампај Пошаљи
Уторак, 21 децембар 2021
21/12/2021 |  РТРС | Аутор: СРНА

Посланик СДА у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Шемсудин Мехмедовић грубо је извријеђао Србе и Хрвате у БиХ називајући их "геноцидашима и УЗП-овцима", те истакао да бошњачке странке треба да престану преговаре са ЕУ, а званичници из Брисела Оливер Вархељи, Јохан Сатлер и други прогласе непожељним у БиХ.

Мехмедовић је на свом Фејсбук профилу објавио да је у БиХ "бриселски државни удар" и да преговоре треба водити само са САД, као и да се БиХ "спрема кипарски модел".

"ЕУ је преко свог комесара за проширење, договарала државни удар у БиХ", написао је, између осталог, Мехмедовић, познат по радикалним пробошњачким ставовима.

Он је навео и како није довољно што "Тужилаштво БиХ води истрагу око `рушења уставно-правног поретка` кроз закључке Народне скупштине Републике Српске, већ сматра да јавност треба да присли Тужилаштво БиХ да покрену истрагу против званичника Брисела и ЕУ Оливера Вархељија, Јохана Сатлера и осталих".

Мехмедовић је позвао политичке странке у БиХ да прекину све контакте с ЕУ док Европска комисија и Савјет Европе не дају свој став о овоме, да Вархељија и Сатлера прогласе непожељним особама и затраже затварање Канцеларије ЕУ у БиХ до окончања истраге у Бриселу или смјене бриселских диполомата упетљаних у рушење уставно-правног поретка у БиХ.

Он је позвао Европски парламент на посебно засједање у вези државног удара којег је, како је навео, спроводила ЕУ, те навео да то "није игра ни Драгана ни Милорада, већ ЕУ".

Овакви ставови Мехмедовића посљедица су чињенице да у земљама ЕУ све више сазријева сазнање како бошњачки унитаризам разара БиХ.

Мехмедовић је један од оснивача СДА, ратни начелник Полицијске станице Тешањ и начелник Центра службе безбједности Добој са сједиштем у Тешњу.

Након рата био је министар унутарњих послова у Влади Зеничко-добојског кантона, а потом министар транспорта и комуникација у Влади Зеничко-добојског кантона.

Био је и посланик у Парламенту ФБиХ и у два мандата посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.

СИПА је Мехмедовића 2013. године пријавила Кантоналном тужилаштву ЗДК због недозвољеног посједовања оружја и експлозивних материја, али је Тужилаштво одустало од истраге.

У скривеним подземним складиштима пронађено је око 800 пуњења за ручне ракетне бацаче иранске производње и око 60 граната за бестрзајне топове.

Такође, је у јулу 2013. ухапшен због сумњи да је починио ратне злочине против српских цивила на подручју општине Тешањ од прољећа 1992. до јесени 1993.

СИПА је Тужилаштву БиХ поднијела и извјештај против Мехмедовића под оптужбама да је током хапшења утицао и пријетио свједоцима и полицијским службеницима Сипе.

Мехмедовић је тада осумњичен да је планирао, наређивао и лично учествовао у хапшењима, притварању и испитивању српских цивила. Поред тога био је осумњичен и за нечовјечно поступање, затварање, застрашивање и мучења српских цивила.

Мехмедовић је, непосредно након рата, био кум бројним муџахединским борцима и њиховим супругама, махом Бошњакињама, с подручја Зеничко-добојског кантона и тако им омогућавао да стекну држављанства БиХ.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=457477


 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >