Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Мехмедовић позвао на прекид преговора са ЕУ, Србе и Хрвате назвао "геноцидашима и УЗП-овцима"
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мехмедовић позвао на прекид преговора са ЕУ, Србе и Хрвате назвао "геноцидашима и УЗП-овцима" Штампај Пошаљи
Уторак, 21 децембар 2021
21/12/2021 |  РТРС | Аутор: СРНА

Посланик СДА у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Шемсудин Мехмедовић грубо је извријеђао Србе и Хрвате у БиХ називајући их "геноцидашима и УЗП-овцима", те истакао да бошњачке странке треба да престану преговаре са ЕУ, а званичници из Брисела Оливер Вархељи, Јохан Сатлер и други прогласе непожељним у БиХ.

Мехмедовић је на свом Фејсбук профилу објавио да је у БиХ "бриселски државни удар" и да преговоре треба водити само са САД, као и да се БиХ "спрема кипарски модел".

"ЕУ је преко свог комесара за проширење, договарала државни удар у БиХ", написао је, између осталог, Мехмедовић, познат по радикалним пробошњачким ставовима.

Он је навео и како није довољно што "Тужилаштво БиХ води истрагу око `рушења уставно-правног поретка` кроз закључке Народне скупштине Републике Српске, већ сматра да јавност треба да присли Тужилаштво БиХ да покрену истрагу против званичника Брисела и ЕУ Оливера Вархељија, Јохана Сатлера и осталих".

Мехмедовић је позвао политичке странке у БиХ да прекину све контакте с ЕУ док Европска комисија и Савјет Европе не дају свој став о овоме, да Вархељија и Сатлера прогласе непожељним особама и затраже затварање Канцеларије ЕУ у БиХ до окончања истраге у Бриселу или смјене бриселских диполомата упетљаних у рушење уставно-правног поретка у БиХ.

Он је позвао Европски парламент на посебно засједање у вези државног удара којег је, како је навео, спроводила ЕУ, те навео да то "није игра ни Драгана ни Милорада, већ ЕУ".

Овакви ставови Мехмедовића посљедица су чињенице да у земљама ЕУ све више сазријева сазнање како бошњачки унитаризам разара БиХ.

Мехмедовић је један од оснивача СДА, ратни начелник Полицијске станице Тешањ и начелник Центра службе безбједности Добој са сједиштем у Тешњу.

Након рата био је министар унутарњих послова у Влади Зеничко-добојског кантона, а потом министар транспорта и комуникација у Влади Зеничко-добојског кантона.

Био је и посланик у Парламенту ФБиХ и у два мандата посланик у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.

СИПА је Мехмедовића 2013. године пријавила Кантоналном тужилаштву ЗДК због недозвољеног посједовања оружја и експлозивних материја, али је Тужилаштво одустало од истраге.

У скривеним подземним складиштима пронађено је око 800 пуњења за ручне ракетне бацаче иранске производње и око 60 граната за бестрзајне топове.

Такође, је у јулу 2013. ухапшен због сумњи да је починио ратне злочине против српских цивила на подручју општине Тешањ од прољећа 1992. до јесени 1993.

СИПА је Тужилаштву БиХ поднијела и извјештај против Мехмедовића под оптужбама да је током хапшења утицао и пријетио свједоцима и полицијским службеницима Сипе.

Мехмедовић је тада осумњичен да је планирао, наређивао и лично учествовао у хапшењима, притварању и испитивању српских цивила. Поред тога био је осумњичен и за нечовјечно поступање, затварање, застрашивање и мучења српских цивила.

Мехмедовић је, непосредно након рата, био кум бројним муџахединским борцима и њиховим супругама, махом Бошњакињама, с подручја Зеничко-добојског кантона и тако им омогућавао да стекну држављанства БиХ.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=457477


 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >