Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Предмет Калиновик: Тужилаштво приговорило наалазу вјештака
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Предмет Калиновик: Тужилаштво приговорило наалазу вјештака Штампај Пошаљи
Среда, 22 децембар 2021
САРАЈЕВО, 22. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења бившем команданту Четвртог корпуса такозване Армије БиХ Рамизу Дрековићу за злочине над српским цивилима у Калиновику 1995. године, налаз и мишљење изнио је вјештак из области геодезије Зијад Џанановић, на који је Тужилаштво уложило приговор.

Тужилац Маријана Чобовић је приговорила налазу и мишљењу, наводећи да је непотпун и нетачан.

С обзиром на то да је у сачињавању налаза помагао вјештак Ахмед Хаџић, она је тражила да и он буде саслушан. Хаџић је навео да је имао улогу помоћника приликом мјерења, пошто за инструменте требају два оператера, те је то разлог зашто је и он потписао налаз.

Чобовићева је приговорила томе, будући да је Хаџић све вријеме сједио у судници, преноси Бирн.

Џанановић је рекао да је налаз и мишљење сачинио на приједлог одбране, на основу три фотодокументације приказа лица мјеста од стране два свједока и документације о страдању Станиславе Копривице, као и дигиталног снимка из ваздуха.

Он је навео да је са Хаџићем, адвокатом и припадницима полиције изашао на лице мјеста, гдје је урадио одређена мјерења.

"Лоцирали смо објекте – хотел `Лелија` у Калиновику, објекат `Сава`, касарну `Горњи логор`, Станицу јавне безбједности, спортско игралиште Хелиодром и локалитет Градина. Ми смо мјерили удаљеност у односу на мјесто пада првог и другог пројектила. За ово нам је послужила фотодокументација", навео је вјештак.

Џанановић је рекао да је, осим мјеста пада пројектила у односу на објекте, дао хоризонтална и вертикална мјерења, површине остатака од гелера који су били на зградама, те дужинско растојање.

Дрековић се терети да је од 21. маја до 7. јуна 1995. године наредио артиљеријским јединицама у мјесту Бјелимићи код Коњица неселективне нападе на српске цивиле у Калиновику, у којима је једна 15-годишњакиња погинула, а неколико цивила рањено.

Наредно рочиште је заказано за 19. јануар.



http://89.111.245.19/novosti/963929/tuzilastvo-prigovorilo-nalazu-vjestaka.htm



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >