Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Преко Махмуљина штите Џаферовића
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Преко Махмуљина штите Џаферовића Штампај Пошаљи
Субота, 13 новембар 2021
13.11.2021 | Вељко Зељковић | Глас Српске 

Нови детаљи у случају бившег команданта Трећег корпуса тзв. Армије БиХ откривају и нову позадину: 

САРАЈЕВО - Апелационо вијеће Суда БиХ поништило је пресуду бившем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину, јер су наводно уочени пропусти у првостепеној пресуди, а који се, како се наводи у овој одлуци вијећа, односе “на чињенице којима се доказује знање и свијест оптуженог о припреми кривичних дјела из тачке 2. осуђујућег дијела пресуде”.

Истакли су ово за “Глас Српске” из Тужилаштва БиХ, појашњавајући да је у отправку пресуде коју су добили од Суда БиХ, а након што је Махмуљину поништена пресуда, наведено како је због тих “пропуста чињенично стање остало погрешно и непотпуно утврђено” те да је “неопходно ове одлучне чињенице утврдити на правилан начин у претресу пред вијећем Апелационог одјељења”.

Из Тужилаштва су поручили да су спремни за доказивање кривице оптуженог и у овом претресу, не наводећи при том у свом писаном одговору да ли је у жалбеном поступку уопште разматран њихов захтјев да се Махмуљину, умјесто десет година, колико је био осуђен у првостепеном поступку, повећа казна на 20 година.

А шта уопште садржи поменута тачка 2. првостепене пресуде Махмуљину, а због које је вијеће поништило ову пресуду? 

У њој је наведено да оптужени Махмуљин “није предузео нужне и разумне мјере да спријечи почињење кривичних дјела убиства и нечовјечног поступања, јер је знао да се њему подређени припадници одреда “Ел муџахедин” спремају да учине таква кривична дјела” на просторима Возуће и Озрена током 1995. године, али и да је “пропустио да предузме нужне и разумне мјере” да се казне починиоци ових злочина, иако је знао да иза њих стоје њему подређени припадници поменутог одреда.

За директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица РС, Милорада Којића, ради се о суптилном и подлом начину да се дође до ослобађајуће пресуде за Махмуљина.

- Мислим да је он у овом случају само средство како би се заштитио актуелни бошњачки члан Предсједништва БиХ Шефик Џаферовић и заташкала његова ратна улога у овим злочинима, јер је он у том критичном периоду био начелник Центра служби безбједности у Зеници. Он није могао да не зна за све ове злочине, а није предузео ништа. Када би се потврдила казна Махмуљину, то би аутоматски отворило и питање одговорности и других лица. Значи и Џаферовића. Због свега тога не могу се отети утиску како се ради о још једном покушају заташкавања злочина и заштити ратних злочинаца. Зар није чудно да ни након оволико година нико није осуђен за ове злочине па чак ни припадници овог злогласног одреда, а који и данас живе у неким дијеловима БиХ - каже Којић.

Махмуљин је иначе у првостепеном поступку осуђен на десет година затвора, јер, како је тада појашњено, није спријечио убиства и нечовјечна поступања припадника одреда “Ел муџахедин”, јединице из састава Трећег корпуса, којима је био директно надређен, на подручју Возуће и Завидовића. Тужилаштво се жалило на висину изречене казне, док је одбрана тражила ослобађање или њено укидање. Апелационо вијеће Суда БиХ је у сриједу донијело одлуку да поништи првостепену пресуду те предмет упутило другостепеном вијећу на даље одлучивање.


Филм “Љуби брата”

Којић је подсјетио како у документарном филму “Љуби брата” има довољно доказа да сви злочинци буду осуђени на вишегодишње затворске казне. Ово потресно документарно свједочанство говори о муџахединима из одреда “Ел муџахедин”, пристиглим из арапских земаља који су брутално одсијецали главе српским војницима, а потом тјерали остале српске заробљенике да те главе љубе. Подсјећања ради, о двојцу Махмуљин и Џаферовић и њиховој ратној прошлости својевремено је говорио и некадашњи потпредсједник ФБиХ Мирсад Кебо .




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >