Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Увертира у нижу казну Махмуљину
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Увертира у нижу казну Махмуљину Штампај Пошаљи
Петак, 12 новембар 2021
12.11.2021 | Глас Српске | Вељко Зељковић

БАЊАЛУКА - Одлука Апелационог вијећа Суда БиХ да поништи пресуду бившем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за ратне злочине над Србима са подручја Возуће и Озрена током 1995. не значи да ће оптужени аутоматски бити ослобођен, јер је отворен нови претрес, али постоји велика вјероватноћа да Махмуљину буде знатно умањена изречена казна у првостепеном поступку од 10 година затвора.

Истакли су ово саговорници “Гласа Српске”, наводећи да ће се више знати након што ово вијеће објави своју одлуку о разлозима за поништење ове пресуде, а из које би се, прије свега, могло видјети чији су жалбени захтјеви уважени, одбране или тужилаштва, страна које су биле незадовољне исходом првостепене пресуде Махмуљину.

Према ријечима адвоката Миодрага Стојановића, радило се о једном приличном великом судском предмету у којем је Махмуљин проглашен кривим и осуђен на десет година затвора.

- Колико сам схватио, усвојена је само жалба одбране. Уколико је то тако, видјећемо да ли ће овај предмет бити враћен првостепеном суду на поновни поступак, а то је могуће уколико су почињене неке битне повреде одредаба судског поступка, а које ово апелационо вијеће не може рјешавати, већ их мора “пеглати” првостепено судско вијеће. То је варијанта “А”. 

Друга, изгледнија, када су уважени само дијелови жалби и укинута пресуда, отвара нови претрес, те се судски предмет упућује другостепеном вијећу на даље одлучивање. То су најчешће ситуације. Морам напоменути да се врло ријетко дешава да Апелациони суд уважи жалбе и врати на поновно суђење, као што је то био случај, рецимо у случају “Силос Тарчин” - истакао је Стојановић.

Ако је тачна информација, како каже, да је уважена само жалба одбране, онда, појаснио је он, у новом поступку Махмуљин може добити исту или мању затворску казну.

- Ако су уважене жалбе обје стране, онда казна може бити иста, мања, али и већа. У том случају су све опције отворене - појаснио је он.

Правник Милан Петковић каже како према за сада доступним информацијама може рећи да пресуда није поништена, већ укинута.

- Дакле, то не значи да ће Махмуљин бити ослобођен, већ да су, претпостављам, евентуално постојале одређене повреде одредаба кривичног поступка које је потребно отклонити - рекао је Петковић додајући да је за сада нејасно да ли се овом приликом уопште одлучивало о жалби Тужилаштва БиХ на првостепену пресуду, када је за Махмуљина затражена максимална казна затвора од 20 година.

На крају је и поручио да се искрено нада да ће приликом новог претреса бити донесена иста одлука као првостепена, када је бивши командант Трећег корпуса такозване АБиХ осуђен на 10 година затвора.

Махмуљин је у првостепеном поступку осуђен, јер није спријечио убиства и нечовјечна поступања припадника одреда “Ел муџахедин” на подручју Возуће и Завидовића, јединице из састава Трећег корпуса, којима је био директно надређен.

У другостепеном поступку Тужилаштво се жалило на висину изречене казне за убиства заробљених припадника Војске Републике Српске те нечовјечно поступање према заробљеницима, цивилима и рањеницима, док је одбрана тражила ослобађање или укидање пресуде.

До закључења овог броја нисмо успјели да добијемо разјашњење ове одлуке из Суда БиХ, али ни став Тужилаштва БиХ, поводом одлуке Апелационог вијећа да поништи првостепену пресуду Махмуљину.


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >