Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Дрековић: Четврти корпус АБиХ није дејствовао по цивилним циљевима Штампај Пошаљи
Среда, 10 новембар 2021
10. Новембра 2021 | Нејра Џаферагић | detektor.ba

На суђењу бившем команданту Четвртог корпуса Армије Босне и Херцеговине (АБиХ) Рамизу Дрековићу, свједок Одбране је казао како овај корпус никада није дејствовао по цивилним циљевима, те да је све рађено у складу с плановима у Калиновику.

Златко Бећовић је рекао да је у периоду април, мај и јуни 1995. године био на дужности команданта комплетног мјешовитог артиљеријског пука при Четвртом корпусу Армије Босне и Херцеговине (АБиХ).

Он је казао да се јединица Четвртог корпуса АБиХ у том периоду налазила у фази одбране, али да су биле планиране двије операције - "Трескавица 95" и "Борашница 95".

Бећовић је навео како су до овог корпуса стигле информације да је у Војсци Републике Српске (ВРС) била честа појава дезертерства и да је бригада била дезорганизована. Додао је како су знали да се настоји извршити реорганизација војске, те да је на 2.000 војника који су се налазили у Калиновику, доведено још око 2.000.

"Имали смо податке да су купили своје породице из Калиновика и ишли у правцу Миљевине и Фоче", рекао је Бећовић.

Мирсад Црновршанин, адвокат оптуженог Дрековића, показао је свједоку документе из периода током ових операција, на шта је свједок казао да су их добили сви команданти и командири јединица при Четвртом корпусу АБиХ.

Он је објаснио како се заповијест за напад команданта корпуса заснива на идеји за напад, те да "не мање од 100 људи се укључује у изради ове заповијести". Додао је да је команда коју је издао Дрековић издата у циљу правилне и намјенске употребе артиљерије, којом се одређује врста оружја и шта се гађа, а истом је забрањено гађање неосмотрених циљева и циљева који су даљи од 3.000 метара.

"Ова наредба је још једном подвукла и забранила било какву самовољу и било какво неселективно гађање", рекао је Бећовић.

Одбрана је свједоку показала и команду Четвртог корпуса АБиХ с потписом команданта, те упитала да ли је у складу са свим плановима и раније приложеним документима отворена ватра с пет пројектила на подручје Калиновика.

Бећовић је објаснио да је у центру Калиновика био центар везе и константна фреквенција војника, те да је све било у складу с плановима. Додао је како командант корпуса ни у којој ситуацији не може управљати ватром, те да му никад командант корпуса није наредио гађање цивилних објеката.

Одбрана је на данашњем рочишту казала да одустаје од пет свједока.

Дрековића, некадашњег команданта Четвртог корпуса АБиХ, оптужница терети да је у периоду од 21. маја до 7. јуна 1995. године наредио артиљеријским јединицама у мјесту Бјелимићи (опћина Коњиц) неселективне нападе на српске цивиле у Калиновику, у којима је једна 15-годишњакиња погинула, а неколико цивила рањено.

Тужилац Владимир Симовић, упитао је свједока да ли је непријатељска војска дејстовала само на цивиле и насељена мјеста, на шта је Бећовић казао да "непријатељ, између осталог, дејствује и по цивилним циљевима", док Четврти корпус АБиХ никада није дејствовао по цивилним циљевима.

"Одговорно могу да тврдим, да ми никад нисмо дејствовали по цивилном циљу", рекао је свједок.

Наставак суђења је заказан за 8. децембар.

 

https://detektor.ba/2021/11/10/drekovic-cetvrti-korpus-abih-nije-dejstvovao-po-civilnim-ciljevima/

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >