Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Оптужени Пушина тврдио да за заробљенике није чуо од Викића
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Оптужени Пушина тврдио да за заробљенике није чуо од Викића Штампај Пошаљи
Субота, 23 октобар 2021
22.10.2021 | Глас Српске | Срна

САРАЈЕВО - На суђењу у Суду БиХ за ратни злочин над осам заробљених припадника ЈНА српске националности 1992. године у Великом парку у Сарајеву, оптужени Јусуф Пушина рекао је да га оптужени Драган Викић није назвао након убиства заробљеника 22. априла 1992. године, иако је током истраге оставио могућност да га је Викић приватно обавијестио.

На питање Тужилаштва о изјави из истраге, у којој је оставио могућност да га је Викић “можда приватно” обавијестио, иако није имао основа, Пушина је рекао да је то говорио хипотетички.

“Тврдим да ме није обавијестио”, навео је оптужени.

Он је рекао да је 23. априла тадашњи начелник полиције у општини Нови Град Малик Кривић тражио министра у вези са заробљавањем војника на Добрињи.

Оптужени је рекао да је назвао Асима Даутбашића из Државне безбједности и рекао му да Кривић пита шта је са заробљеницима, преноси Бирн.

“Добио сам одговор да су размијењени”, навео је Пушина, истичући да су то била његова прва сазнања о заробљеницима.

Пушина, као помоћник министра унутрашњих послова за униформисану полицију, и Викић, као бивши командант Специјалне јединице и командант Јединице резервног састава, оптужени су да нису спријечили ни предузели мјере на кажњавању подређених.

Заједно са Викићем и Пушином, суди се и Нермину Узуновићу и Младену Човчићу.

Пушина је коментарисао тврдње Викића да му је на информацију о заробљеницима рекао да је у Касиндолској убијено 100 људи и уништена џамија.

Оптужени је навео да је провјеравао медијске извјештаје и полицијске билтене, те да је закључио да тада на подручју Илиџе није била ниједна жртва, а да џамија на том мјесту није ни постојала.


Он је рекао да нису тачни ни наводи Викића да су се срели на колегијуму 23. априла, као ни да му је он показао на Неџада Херенду као убицу.

На питање адвоката Никице Гржића о наводима да је био на смотри јединице Јусуфа Јуке Празине, Пушина је рекао да би се на те тврдње насмијао да није пред судом.

“Нит сам био, нит сам то одобрио”, рекао је оптужени.

На питања Викићеве одбране, Пушина је рекао да је комуницирао са свим “слободним стријелцима”, па и са Празином, те да се настојало да се уведу у резервни састав ради контроле и санкционисања.

Пушина је рекао и да је вршена истрага о убиству у Великом парку.

Данас је саслушана и Сабина Чамо, која је била секретарица у јединици Јусуфа Празине.

Она је рекла да се сјећа када су убијени заробљеници у Великом парку и да је те вечери дошао Празина и забранио да војници излазе из базе.

Према њеним ријечима, тада је у бази био и Човчић.

“Тако је код Јуке било. Дођеш у базу и чекаш док не стекнеш његово повјерење”, рекла је Чамо.

Ново рочиште заказано је за 3. новембар, када је планирано да Викићева одбрана уложи посљедњи материјални доказ и Тужилаштво БиХ изнесе завршне ријечи.

За ратни злочин над осам заробљених припадника ЈНА српске националности 1992. године у Сарајеву суди се бившем команданту Специјалне јединице Министарства унутрашњих послова такозване РБиХ Драгану Викићу и тројици саоптужених.

У предмету “Велики парк”, осим Викића, оптужени су помоћник министра унутрашњих послова тадашње РБиХ Јусуф Пушина, те Нермин Узуновић и Младен Човчић.

Према оптужници, они су били информисани о заробљавању осам припадника ЈНА српске националности из транспортера у квару на подручју сарајевског насеља Добриња.

У оптужници је наведено да су они били информисани и о стављању под контролу и надзор полицијских и безбједносних структура заробљених војника ЈНА, који су потом изведени у Велики парк близу Дома полиције у центру Сарајева, гдје су убијени.

Тијела припадника ЈНА склоњена су и одвезена с циљем уклањања и прикривања доказа, али су пронађени посмртни остаци двојице убијених, док се за осталим тијелима још трага.


https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/optuzeni-pusina-tvrdio-da-za-zarobljenike-nije-cuo-od-vikica/382369


 





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >