Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Дрековић: Информације свједока о бројним војним јединицама у Калиновику Штампај Пошаљи
Четвртак, 23 септембар 2021
22. септембра 2021 | Detektor.ba

Свједоци Одбране Рамиза Дрековића изјавили су да су имали информације о бројним снагама Војске Републике Српске (ВРС) стационираним у Калиновику у прољеће 1995. године.

Хамза Ајановић рекао је да је био командант 450. бригаде у Бјелимићима, гдје је за вријеме операција “Трескавица 95” и “Борашница 95” било Истурено командно мјесто (ИКМ) Четвртог корпуса Армије Босне и Херцеговине (АБиХ).

Он је навео да је имао податке да се у Калиновику налази Гардијска бригада Херцеговачког корпуса ВРС-а, јединице из Невесиња и Гацка, а повремено и из Шековића и Фоче, те полиција, артиљерија, противваздушна одбрана и друге.


Ајановић је казао да је команда била стационирана у хотелу “Лелија” у центру Калиновика, а центар везе у Пошти. Он је појаснио да је ове информације добијао од извиђачко-диверзантског вода своје бригаде, обавјештајних служби, као и из пресретнутих разговора.

Свједок је рекао да су ту биле и друге јединице АБиХ, те да су све биле потчињене команданту ИКМ-а Есаду Морићу, који је ту дужност обављао у мају и јуну, а послије га је замијенио Хамдо Селимовић.

Он је казао да су постојали планови на основу којих су дјеловале корпусна и бригадне артиљерије.

Ајановић је рекао да никада није чуо да је Дрековић наредио гађање цивилних циљева и да мисли да то није било могуће познавајући оптуженог.

“Говорио је: ‘Ми не ратујемо против цивилног становништва. Наш циљ је да након ослобађања државе добијемо повјерење цивилног становништва’”, присјетио се свједок.

Тужилац Миланко Кајганић тврдио је да не постоје извјештаји о распореду непријатељских снага како је свједок наводио. Ајановић је казао да је он усмено информисан, а да се не сјећа писаних извјештаја.

“Нема потребе да ми неко напише кад сам то знао”, рекао је свједок.

Тужилац је предочио наредбу од 26. маја 1995. да се из хаубице 122 милиметра отвори ватра по центру Калиновика са пет пројектила, питајући свједока да ли и даље тврди да је артиљерија дејствовала у складу са плановима, као и да Дрековић није наредио напад на цивиле.

Реаговао је бранилац Мирсад Црновршанин, казавши: “Ако се у наредби спомињу цивили, нек се одмах осуди.” Ајановић је рекао да су били одређени само војни циљеви.

На додатно питање Одбране, он је казао да на ИКМ није могла доћи наредба у таквом облику с обзиром на врсту веза које су користили.

Дрековића, некадашњег команданта Четвртог корпуса АБиХ, оптужница терети да је у периоду од 21. маја до 7. јуна 1995. године наредио артиљеријским јединицама у мјесту Бјелимићи (општина Коњиц) неселективне нападе на српске цивиле у Калиновику, у којима је једна 15-годишњакиња погинула, а неколико цивила рањено.

Свједок Нусрет Шахић је изјавио да је, као командант 446. прозорске бригаде, са дијелом јединице учествовао у операцијама “Трескавица” и “Борашница”. Навео је да је почетком јуна дошао на ИКМ у Бјелимићима, гдје је командант био Есад Рамић.

Он је такође рекао да је имао податке да је у Калиновику био ИКМ Херецеговачког корпуса са сједиштем у хотелу “Лелија”, те Прва гардијска оклопно-механизована бригада, полиција, центар везе у Пошти, специјалне јединице из Шековића, артиљерија и центар за обуку. Навео је да су пилоти хеликоптера спавали у хотелу, те да је видио како долазе камиони у испомоћ.

Шахић је казао да је ове информације имао на основу обавјештајних података и своје извиђачко-диверзантске јединице.

Он је објаснио како су дјеловале аритљеријске и друге јединице, наводећи да су све снаге биле потчињене команданту ИКМ-а.

Свједок је рекао да никада није чуо да је Дрековић издао наредбу за гађање цивилних циљева нити то иде уз карактер и личност оптуженог, који је био захтјеван, строг и дисциплинован. Присјетио се како је његов војник једном узео пар кила меда из једне напуштене куће.

“На реферисању Дрековић ме добро прекорио и наредио да се мед врати. Не могу да схватим да такав човјек нареди гађање цивила”, казао је Шахић.

Тужиоца Кајганића интересовало је како је свједок сазнао да пилоти спавају у хотелу, питајући да ли тврди да су његови извиђачи из Прозора улазили по 20 километара на непознату територију. Свједок је рекао да његови извиђачи нису ишли сами.


Марија Таушан

 https://detektor.ba/2021/09/22/drekovic-informacije-svjedoka-o-brojnim-vojnim-jedinicama-u-kalinoviku/




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >