Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Ухапшени Бехудин Хусић осумњичен да је 1996. године масакрирао четворицу Срба Штампај Пошаљи
Уторак, 14 септембар 2021
14.09.2021 | Глас Српске

САРАЈЕВО - Бехудин Хусић из Сребренице, који је ухапшен јутрос у Шпионици код Сребреника, осумњичен је да је заједно са Ахмом Харбашем, Неџадом Хасићем и Самиром Авдићем 2. маја 1996. године на крајње бруталан начин, мотивисани националном мржњом и нетрпељивости према српском народу, учествовао у извршењу убиства четири лица српске националности Ђорша Петровића, Модраковић Николе, Ристановић Момчила и Зекић Влајка из општине Милићи.

Срна сазнаје да је осуђени Хусић свo вријеме након злочина несметано боравио у породичној кућу са супругом и дјецом у мјесту Шпионица, општина Сребреник, гдје је радио као грађевински радник.

Наведеним лицима је непосредно након извршења почињеног кривичног дјела суђено пред Окружним судом у Бијељини, те је у току 1996. године донешена првостепена пресуда којом су именована лица осуђена на казне затвора у трајању од двадесет година, након чега се они налазе у бјекству.

Тим поводом Окружни суд у Бијељини издао је налог о расписивању међународне потјернице за оптуженим Хасићем, Харбашом, Хусићем и Авдићем, те донио рјешење о одређивању притвора за оптужене.

На основу међународне потјернице Окружног суда Бијељина, 2007. године у САД је лишен слободе Самир Авдић и испоручен у БиХ, гдје је предат у надлежност Окружног суда у Бијељини. У поновљеном судском поступку он је правоснажно осуђен на казну затвора у трајању од пет година, а коју је одслужио у КПЗ Бијељина и КПЗ Фоча.

Ахмо Харбаш са породицом се налазио у мјесту Лугано, Швајцарска. Он је 2. децембра био лишен слободе од швајцарских безбједносних служби, али екстрадиција није извршена из непознатих разлога.

У новембру 2020. полицијски службеници Агенције за истраге и заштиту БиХ, лишили су слободе Неџада Хасића, али је он пуштен на слободу након седам мјесеци проведених у протвору.

Жртве њиховог крвавог пира кобног дана налазиле су се у шуми надомак Милића, гдје су спремали грађу за покривање куће Влајка Зекића, када су на њих, како се сумња, наишли Хусић и остали, који су у томе периоду наоружани ходали у околини Сребренице и Милића, иако се рат већ одавно завршио.

У самом чину убиства извршиоци су уз употребу моторне тестере над жртвама починили масакр, на начин да су жртвама сјекли руке, ноге и главе одвајали од тијела, да би на крају тијела спалили.

Хусић је ухапшен према налогу Окружног суда у Бијељини, а на основу међународне потјернице која је издата за кривично дјело убиство док је на бензинској пумпи пио кафу и спроведен је у просторије СИПА у Тузлу. Претресен је и његовг стан.

Након криминалистичке обраде, ухапшени ће бити предат надлежном суду.

 
https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/uhapseni-behudin-husic-osumnjicen-da-je-1996-godine-masakrirao-cetvoricu-srba/376995


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >