Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Миралем Бербић: тужилаштво и одбрана остају при жалбама на првостепену пресуду
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Миралем Бербић: тужилаштво и одбрана остају при жалбама на првостепену пресуду Штампај Пошаљи
Среда, 08 септембар 2021
САРАЈЕВО, 8. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - На сједници Апелационог вијећа Суда БиХ и Тужилаштво и одбрана остали су при ранијим жалбама на првостепену пресуду Миларему Бербићу којом је 19. маја осуђен на три године затвора због придруживања страним паравојним или параполицијским формацијама у Сирији.

Тужилац Елвира Станојловић навела је да је Тужилаштво изјавило жалбу на пресуду јер сматра да одлука о казни у првостепеној пресуди није адекватна тежини кривичног дјела, те зато што оптужени није ни у једном тренутку изразио кајање.

"Стиче се утисак да је Суд у првостепеној пресуди дао већу тежину олакшавајућим него отежавајућим околностима", рекла је Станојловићева.

Она је поновила да су боравак оптуженог више од пет година у Сирији и прихватање идеологије отежавајуће, док су олакшавајуће околности године живота оптуженог и чињеница да је у тој земљи била његова кћерка са унуцима.

Тужилац сматра да се казном изреченом у првостепеној пресуду не може постићи сврха кажњавања оптуженог, који је био потпуно свјестан гдје иде.

Бранилац оптуженог адвокат Бакир Хећимовић указао је на кршења кривичног поступка и повреде права Бербићу на одбрану, због чега је затражио понављање поступка или потпуно ослобађање његовог клијента.

Хећимовић је рекао да током првостепеног поступка није омогућено унакрсно испитивање свједока покајника "Б један", као и да оптужени није учествовао у борбама у Сирији, напомињући да Кривични закон не прописује ништа када је ријеч о идеологији.

Оптужени Бербић је, обраћајући се Апелационом вијећу Суда БиХ, истакао да прихвата наводе свог браниоца, напомињући да је у Сирију отишао због кћерке и унука које није могао да избави, те да се предао 2018. године коалиционом снагама, након чега је депортован у БиХ.

Он каже да су му кћерка и унуци још у кампу у Сирији, те да очекује ускоро њихову депортацију.

Апелационо вијеће Суда БиХ које чине судије Мирко Божовић, Мирза Јусуфовић и Хилмо Вучинић ће у законски прописаном року отпремити писани отправак одлуке.

Бербић је првостепеном пресудом, изреченом 19. маја, осуђен на три године затвора због придруживања страним паравојним или параполицијским формацијама у Сирији.

Проглашен је кривим да је 29. августа 2014. напустио БиХ са намјером да се придружи страним формацијама које су се бориле против легитимних војних снага у Сирији, гдје се придружио јединици Горана Павловића која се борила на страни "Исламске државе", након чега су га заробиле курдске снаге.

Бербић је посљедњи од седморице држављана БиХ изручених из Сирије у децембру 2019. против кога је у току судски поступак.

Током прошле године на по три и по године затвора осуђени су Мухарем Дунић и Армен Џелко, а ове године су осуђени Емир Алишић на двије и по године и Хамза Лабиди на годину затвора.

На четири године затвора осуђен је Един Касуповић, коме је Апелационо вијеће повећало казну за 12 мјесеци, а Јасмину Кесеровићу је изречена јединствена казна од шест година затвора због придруживања страним паравојним формацијама у Сирији и јавног подстицања на терористичке активности.

 
http://89.111.245.19/novosti/933009/tuzilastvo-i-odbrana-ostaju-pri-zalbama-na-prvostepenu-presudu.htm



 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >