Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједоци одбране на суђењу Дрековићу негирали могућност гранатирања Калиновика Штампај Пошаљи
Среда, 25 август 2021
Срна | 25.08.2021 | Глас Српске

САРАЈЕВО - На суђењу генерали такозване Армије БиХ Рамизу Дрековићу за злочин над српским цивилнима на подручју Калиновика 1995. године, свједок одбране Сеад Ђулић је тврдио да цивилни циљеви никада нису гађани из Бјелимића, као и да није било шансе да се гађа центар Калиновика с тих положаја.

Ђулић, некадашњи помоћник команданта Четвртог корпуса за морал и информисање, навео је да је општина Калиновик била у зони одговорности Првог корпуса АБиХ и да никада није била у зони одговорности Четвртог корпуса, преноси Бирн.

Према његовим ријечима, наредбе за артиљерију доносио је начелник артиљерије са сарадницима и могао је одредити који ће се циљеви гађати и која ће се оружја користити.

На Дрековићевево питање да ли је икада чуо од њега или видио наредбу у којој тражи да се из топова гађа српско становништво, Ђулић је одговорио: "Никад".

Тужилац Миланко Кајганић је предочио наредбу од 26. маја 1995. са садржајем да се "по граду Калиновику отвори ватра са пет пројектила" и да се "извијести након дејстава", на шта је свједок рекао да наредбу никада није видио, нити да може да вјерује да је издата од стране команданта.

Свједок Шевкија Кеврић рекао је да није чуо да је било самовољног испаљивања артиљеријске муниције, које иначе није било довољно.

Дрековић је оптужен да је у својству некадашњег команданта Четвртог корпуса такозване Армије БиХ поступао супротно одредбама женевских конвенција о заштити цивила за вријеме рата.

Према оптужници Тужилаштва БиХ, Дрековић је у прољеће 1995. године издао директну, строго повјерљиву наредбу артиљеријским јединицама на ширем подручју општине Коњиц да изврше неселективно гранатирање Калиновика, насељеног Србима.

У оптужници се наводи да је у гранатирању током маја и јуна 1995. године убијено дијете од 15 година, а теже и лакше рањено више дјеце и одраслих лица, те разорено више објеката.

Наставак суђења је 8. септембра.


https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/svjedoci-odbrane-na-sudjenju-drekovicu-negirali-mogucnost-granatiranja-kalinovika/374366




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >