Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно arrow Објављен Извјештај Независне међународне комисије о Сребреници
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Објављен Извјештај Независне међународне комисије о Сребреници Штампај Пошаљи
Среда, 21 јул 2021
21.07.2021 | Срна | Глас Српске

БАЊАЛУКА - Извјештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године од данас је досупан на веб страници Комисије као и на веб страници Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица подсјећају да је Влада Републике Српске одлуку о оснивању Комисије донијела на основу закључака републичког парламента, а са садржајем извјештаја упозната је на посебној сједници 11. јуна ове године.

- Влада Српске је увјерена да ће једино цјеловито и истинито сагледавање догађаја у сребреничкој регији, али и у цијелој БиХ, допринијети јачању повјерења и толеранције међу народима у БиХ, коначном помирењу и суживоту садашњих и будућих генерација - истиче се у саопштењу Републичког центра.

Влада изражава пијетет према свим жртвама и њиховим породицама из трагичног сукоба у БиХ, осуђује ратне злочине почињене на свим странама и захтијева недскриминаторско процесуирање одговорних за ратне злочине на свим странама.

Говорећи о Извјештају, предсједник Комисије, израелски историчар Гидеон Грајф, рекао је, између осталог, да је Комисија сачинила озбиљан, професионалан и уравнотежен извјештај, који је вјеран истини и историјским догађајима.

Као што је био случај и када је представљен извјештај Независне међународне комисије за истраживање страдања Срба у Сарајеву од 1991. до 1995. године, званичници Српске су оцијенили да није ријеч о документу који је усмјерен против било ког народа у БиХ.

- Намјера није да се умањи било чија патња или бол, али да је потребно да се догађаји из рата у БиХ сагледају непристрасно и аргументовано, због чега су и формиране ове комисије - саопштено је из Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Извјештај можете прочитати на: http://incomfis-srebrenica.org , као и на https://www.rcirz.org .


https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/objavljen-izvjestaj-nezavisne-medjunarodne-komisije-o-srebrenici/369779

 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >