Пада мит о геноциду?! |
Уторак, 15 јун 2021 | ||
Неки Сребреничани, представљени као жртве злочина 1995. године страдали су пре тога, открила је Радио-телевизија Републике Српске, уз наводе да поседује документ са доказима о томе. Тврдње поткрепљују именима и презименима 11 Бошњака са годином смрти и нестанка, где се види да су страдали пре јулских дешавања у Сребреници. Да је око меморијалног центра у Поточарима било много манипулација за “Вести” потврђује и Миливоје Иванишевић, оснивач и председник Института за истраживање српских страдања у 20. веку. – У Сребреницу сам ушао 12. јула 1995. на Петровдан, дан после страдања, и прво наишао на побијене Србе. Сећам се и да смо нашли и убијену жену српске националности Иву Мирковић – прича наш саговорник.
Он је рекао да је месец касније послао своје сараднике да сниме гробље “жртава” и да је уз помоћ тих снимака установио да су многа имена страдалих и раније постојала на споменицима. То је, подсећа, објављивао у својим књигама о Сребреници и истиче да је било разних манипулација.
– Рецимо, увидом у бирачке спискове за изборе 1996. пронашли смо 3.016 гласача, за које смо установили да су наведени као жртве. Било је и других манипулисања, али их нико не помиње – указује Иванишевић. Манипулација директора Меморијалног центра Поточари Емира Суљагића о броју жртава јула 1995. није усамљен случај, наводи РТРС и додаје да је, судећи према документима, већ 1996. почела институционална ревизија. – У служби су били тадашња Федерална комисија, касније бошњачки огранак Института за нестала лица, Међународна комисија за нестале особе, чак и поједини судови нижег ранга. Сви су издавали потврде и преправљали податке о месту, времену и начину смрти муслимана/Бошњака из лажно демилитаризованог сребреничког региона – наводи РТРС и додаје да има у поседу још десетине тајних досијеа подрињских муслимана. Свима је, истиче се на сајту јавног сервиса Српске, именилац заједнички. – Након што су сарајевске бивше и актуелне институције умешале прсте смирај су нашли у Поточарима, а као датум смрти пише јул 1995. године – наводи РТРС. Израелски историчар Гидеон Грајф, председник Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995, каже да се у Сребреници није десио геноцид и да број бошњачких жртава не прелази 3.714.
Комисија је, истиче он, израдила озбиљан, професионалан и уравнотежен извештај, веран истини и историјским догађајима и у том документу одговорила на предрасуде против српског народа и оних који су учествовали у тим догађајима од пре три деценије.
Научна истина – Документ Независне међународне комисије на 1.200 страна је доказ озбиљности рада. Комисији су битне чињенице, не легенде, приче и гласине, односно само истина. Остали смо верни истини, јер смо озбиљни. Научници и само је истина основ научног рада – казао је Гидеон Грајф. Он је додао да је Комисија дошла до два главна закључка, од којих се један тиче дефиниције геноцида, а други броја жртава. https://www.vesti-online.com/pada-mit-o-genocidu/ |
< Претходни | Следећи > |
---|