Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Србима суде по законима Мусолинија?!
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Србима суде по законима Мусолинија?! Штампај Пошаљи
Среда, 26 мај 2021
26.05.2021 | Вести |  Ђорђе Баровић - Вести

Све пресуде Хашког трибунала везане за удружени злочиначки подухват базиране су на законима који су донети у Италији током владавине Бенита Мусолинија. Копије тих закона и образложење ове тврдње одбрана генерала Ратка Младића доставила је у поднеску Жалбеном већу Међународног резидуалног механизма за кривичне судове.

Ово за “Вести” тврди Дарко Младић, син команданта Војске Републике Српске.

На наше питање како је могуће да се међународни кривични суд ослања на фашистичке законе и праксу, Дарко Младић каже да је та информација апсолутно тачна и да су чак прибавили оригинални закон, писан руком тридесетих година прошлог века.

– Прича је заиста апсолутно невероватна, али потпуно тачна. Пракса оптуживања и осуђивања за удружени злочиначки подухват уведена је у Хашки трибунал 1997. године у процесу против Душана Тадића. Тада је први пут управо председавајући судија Антонио Касезе у пресуди којом је Тадић осуђен за удружени злочиначки подухват применио те законе који су донети за време владавине Бенита Мусолинија.

Заправо, једини разлог због чега је Тадић оптужен пред овим судом био је да се у праксу Трибунала уведе преседан и “ново” кривично дело – УЗП, са којим је могуће осудити за злочине и оне оптуженике којима је то било немогуће доказати – тврди Дарко Младић.

Син ратног команданта Војске Републике Српске објашњава и да је одбрана у жалбеном поступку оборила и све друге тачке оптужнице по којима је командант ВРС осуђен на доживотни затвор.

– Не само што смо доказали да нема апсолутно никакве везе генерала Младића са Сребреницом, тако је и срушен чувени мит о Маркалама 1 и наводном српском злочину, али и читава прича о Сарајеву. Заправо, оборили смо све тачке из првостепене пресуде и уколико се судско веће буде руководило искључиво правом и правдом, тада ће мој отац већ 8. јуна бити слободан човек. У супротном, то ће бити политичка пресуда – наводи Дарко Младић.

Подсетимо, Душко Тадић је први хашки оптуженик, али и “становник” притворске јединице у Шевенингену.

Србин из Козарца код Приједора ушао је у историју светског правосуђа као први човек осуђен за етничко чишћење. Хашки суд га је 7. маја 1997. прогласио кривим за прогон несрпског становништва у Поткозарју на расним, политичким и верским основама и осудио на робију дугу 20 година.

Након изласка из затвора, Тадић је све преточио у више књиге, а најпознатија је “Дневник првог хашког заточеника”.


Изрицање пресуде под упитником

Према раније објављеном распореду Механизма, изрицање другостепене пресуде генералу Ратку Младићу заказано је за 8. јун.

Ипак, наш саговорник истиче да је велико питање да ли ће се изрицање пресуде тада и одржати.

– Младићевом адвокату Дејану Дену Иветићу, који је требало да присуствује изрицању пресуде, недавно је позлило. Испоставило се да је тешко болестан, због чега је одмах хоспитализован. И даље је у болници без икаквих процена када би могао да изађе. Истовремено, Бранко Лукић не може да присуствује изрицању пресуде, па би мој отац био приморан да буде сам у судници. То је у потпуној супротности са свим прописима и Статутом Механизма, па смо зато у писаном поднеску затражили да се изрицање пресуде одложи до даљњег – истиче Дарко Младић.


Процес против генерала

Оптужница против генерала Ратка Младића првобитно је подигнута 24. јула 1995. године. Ухапшен је у Србији 26. маја 2011. и пет дана касније пребачен у Хаг.

Суђење је започело 16. маја 2012. и трајало је укупно 530 дана, током којих је прихваћено 9.914 доказних предмета, а Претресно веће је саслушало или примило сведочења укупно 592 сведока.



https://www.vesti-online.com/srbima-sude-po-zakonimamusolinija/





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >