Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Исламски екстремизам arrow Џихадисти преплавили Косово?!
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Џихадисти преплавили Косово?! Штампај Пошаљи
Среда, 19 мај 2021
19.05.2021 | Ђорђе Баровић - Вести

Из Сирије и Ирака беже на Балкан: Припадници Исламске државе

Стручњак из области безбедности Џевад Галијашевић тврди да на Косову постоје најмање четири илегална војна кампа, као и да је под патронатом западних обавештајних служби у јужној српској покрајини око 75.000 радикалних исламиста, од којих већину чине бивши припадници Исламске државе.

– Један од тих кампова је у насељу Ајвалија, на само шест километара од Приштине, али имају “официрску базу” и у самом граду, у бившој касарни Војске Југославије. Западне обавештајне службе су потврдиле постојање још најмање два таква кампа и то један код Гњилана, а други у Качанику. Сви су под контролом и заштитом Косовског заштитног корпуса, а међу инструкторима војне обуке углавном су припадници специјалне полиције РОСУ и некадашњи официри специјалних јединица са Запада – тврди Галијашевић.

Он објашњава да Кфор и Еулекс имају сва сазнања о раду тих центара за војну обуку, али да такође имају и јасна наређења да ништа не предузимају.

– Уз благослов неких западних земаља и њихових служби у Европи постоје илегални војни кампови и нико ништа не предузима. Очигледно се и даље цртају границе на Балкану – каже Галијашевић.

Према његовим речима, додатни проблем представља чињеница да је на Косово током последњих годину дана илегално дошло близу 75.000 радикалних исламиста, махом некадашњих припадника Исламске државе.

– Захваљујући затварању граница и усредсређености држава на борбу против пандемије корона вируса, некадашњи борци, али и официри Исламске државе, то су искористили како би се реорганизовали, али и прегруписали. Један део њих је током ових годину дана илегално ушао на Косово. Да се разумемо, овде није реч само о борцима ИСИЛ-а, који су на ратиште отишли са ових простора, од БиХ, Северне Македоније, Црне Горе и Косова, већ и о исламским фундаменталистима, који су на овај начин успели да избегну хапшења и судске процесе због ратних злочина почињених у Сирији, Ираку и Авганистану. Сви они представљају најозбиљнију безбедносну претњу и за овај регион, али и за Европу – тврди Галијашевић.

Према његовим речима, највећи број припадника Исламске државе стигао је на Косову користећи се балканском рутом, која је за мигранте са Блиског истока и даље актуелна. Међутим, то није био и једини начин да се докопају Балкана.

– У ситуацији када већина држава Европе и света све своје ресурсе је подредила борби против ковида-19, исламски фундаменталисти за путовања користе канале за трговину оружјем, дрогом и белим робљем. И то очигледно одлично функционише – закључује Галијашевић.

Нико их не контролише

О све већем присуству радикалних исламиста у јужној српској покрајини недавно је говорио и министар полиције Александар Вулин.

Он је приликом недавне посете Москви у разговору са високим руским безбедносним званичницима навео да две земље посебно забрињава велики број повратника са сиријског ратишта и указао на велику опасност коју представља долазак на КиМ исламских фундаменталиста који су се борили за Исламску државу. Како је напоменуо, Србија не може да их контролише, “а нико други ни неће”.

Спречити регрутацију исламиста

Новембра прошле године у самоубилачком походу Кујтима Фејзулаиа у Бечу је убијено пет, а рањене су 23 особе. Овај случај у Аустрији је отворио јавну полемику о потреби да се ефикасније делује и спречи регрутација нових ратника за ислам зато што је Фејзулаи само годину дана раније пуштен из затвора, уз мишљење да више не представља безбедносну претњу, мада је одлежао 22 месеца јер је покушао да оде на сиријско ратиште.



https://www.vesti-online.com/dzihadisti-preplavili-kosovo/



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >