Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Тужилаштво ће се жалити на висину казне Сакибу Махмуљину Штампај Пошаљи
Среда, 07 април 2021
Срна | 06.04.2021 | Глас Српске

САРАЈЕВО- Тужилаштво БиХ упутиће Апелационом вијећу Суда БиХ жалбу на првостепену пресуду некадашњем команданту Трећег корпуса такозване Армије РБиХ (АРБиХ) Сакиб Махмуљин којом је осуђен на 10 година затвора јер није спријечио убиства и нечовјечна поступања припадника Одреда "Ел муџахедин" над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Возуће и Завидовића 1995. године.

- Жалба ће бити поднесена у законском року од 15 дана који се, у изузетним околностима на захтјев од једних страна, може продужити за додатних 15 дана - речено је Срни у Тужилаштву БиХ.

Суд БиХ је у петак, 2. априла, доставио Тужилаштву првостепену пресуду Махмуљину, која је изречена 22. јануара, а према незваничним сазнањима Срне, Тужилаштво ће се жалити на висину казне и мањи дио ослобађајуће пресуде.

Махмуљин је проглашен кривим јер није спријечио и казнио злочине које су починили припадници Одреда "Ел муџахедин", јединице из састава Трећег корпуса, којима је био директно надређен.

Првостепеном пресудом је утврђено да су припадници Одреда, у оквиру акција "Прољеће `95" и "Фарз", починили убиства 53 заробљена припадника Војске Републике Српске, те нечовјечно поступали према њима и неколико цивила.

У пресуди се наводи да је у другој половини јула 1995. године у логору Одреда "13. километар" један заробљеник убијен и одсјечена му је глава, те су други тјерани да је љубе.

Утврђено је да су другим заробљеницима у периоду од 23. јула до 23. августа припадници Одреда наносили тешке тјелесне и душевне патње које су за посљедицу имале поломљена ребра, избијене зубе и губитак вида.

Првостепено вијеће је закључило да су, у оквиру операције "Фарз", у септембру 1995. године припадници Одреда отели заробљенике и цивиле од Петог батаљона и одвели их у логор "13. километар", гдје су 52 заробљеника убили ватреним и хладним оружјем.

Више заробљеника и цивила ударано је палицама, шипкама, шлауфима, песницама, те излагано електрошоковима.

Пресудом је утврђено да је Махмуљин, као командант Трећег корпуса, пропустио да предузме мјере како би спријечио злочине иако је имао разлога да зна да би се могли десити, као и да није казнио подређене припаднике Одреда.

Предсједавајући Вијећа Зоран Божић у образложењу је напоменуо да је Махмуљин, знатно прије него што је постао команднат Трећег корпуса, добио задатак од команданта такозване АБиХ Расима Делића да обави разговор са представницима муџахедина о уласку у састав АБиХ, након чега је формиран Одред.

Божић је рекао да је Махмуљин имао ауторитет, да му је команда Одреда вјеровала, те да је одржавао састанке са представницима ове једнице.

Он је навео да је Махмуљин боравио у зони дејстава у вријеме операције "Прољеће `95", те да је сама чињеница да припадници одреда "Ел муџахидин" нису хтјели предати заробљене Војној полицији представљала забрињавајућу информацију и захтијевала да се истражи ситуација.

Божић је додао да је изостала реакција оптуженог након што је предсједавајући Предсједништва РБиХ /Алија Изетбеговић/ послије посјете подручју рекао да има информације о нечовјечном поступању над заробљеним српским цивилима и рањеницима БиХ.

 
https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/tuzilastvo-ce-se-zaliti-na-visinu-kazne-sakibu-mahmuljinu/356865



 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >