Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow За силовање трудне Српкиње Суд БиХ ослободио Костјеревца
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

За силовање трудне Српкиње Суд БиХ ослободио Костјеревца Штампај Пошаљи
Петак, 12 март 2021
12/03/2021 | Аутор: РТРС

Суд БиХ изрекао је првостепену пресуду којом је одбио оптужницу против Адема Костјеревца, оптуженог за силовање трудне Српкиње на подручју Зворника 1992. године.

Није нам познато да је до сада пред Судом БиХ забиљежен примјер да је након проведеног доказног поступка одбијене оптужницу, која је у истом суду и потврђена и то за дјела ратног злочина . Мада је предметни тужилац најавио жалбу на пресуду, вјера у правду пред БХ правосуђем поново је пољуљана.

Образложење судског вијећа, којим је пресједавала Мира Смајиловић, за пресуду којом је одбачена оптужница против Адема Костјеревца, јесу процесни недостатци, настали током истражног поступка вођеног у САД, одакле је извршена екстрадиција оптуженог. Напомињући да је Вијеће уважило аргументе одбране и да се неће освртати на изведене доказе, а међу којима је и свједочење жртве и то у 2 наврата, Смаиловићка каже да се изјава о саслушању Костјеревца, узета 9. децембра 2014. у Сједињеним Америчким Државама, ни у ком случају не може сматрати записником о испитивању у истражном поступку.
- Увидом у овај документ може се јасно утврдити да тада осумњиченом није предочено за које кривично дјело се терети и основи сумње који стоје против њега, докази који га терете, да има право на браниоца, нити је таксативно поучен о правима које има као осумњичени -нагласила је Мира Смаиловић, предсједавајућа Судског вијећа Суда БиХ.

Смаиловићева се у образложењу позива на Закон о кривичном поступку БиХ, као и на европску конвенцију о људским правима, мада је и према њеним наводима Костјеревац саслушан у Америци и у складу са законима САД.

- Тужилац Тужилаштва БиХ није имао било каква овлаштења да утиче на ток и садржај испитивања. Суд БиХ, што је врло важно, који је у моменту потврђивања оптужнице дужан да виоди рачуна о таквој врсти проблема је потврдило ту оптужницу - рекао је Радивоје Лазаревић, правни опуномоћеник оштећене.

Остаје да се поново питамо гдје је правда за силовану и злостављану Српкињу, за њено нерођено дијете и има ли, уосталом пред Судом БиХ правде за злочине над Србима.

-Пошто знам да је истина оно што пише у оптужници ја морам да се надам и као адвокат и као човјек да ће доћи, бар до дјелимичног задовољења правде - додао је Лазаревић.

А у оптужници стоји да је Адем Костјеревац, предратни комшија школски друг мужа оштећене, у униформи муслиманске војне полиције вишеструко силовао утамничену жену и то у трећем мјесецу трудноће, усљед чега је и побацила.

Костјеревац је након рата, са супругом и четворо дјеце, побјегао из БиХ у Америку, одакле је и изручен. Њему је, кажу повријеђено право на одбрану. Права на правду жртви судско вијеће предвођено Миром Смаиловић није се ни дотицало.








AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >