Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење оптуженом за ратовање за Исламску државу: Свједоци о снимку Штампај Пошаљи
Среда, 17 март 2021
16.03.2021 | Срна | Глас Српске

САРАЈЕВО- На суђењу Јахји Вуковићу, оптуженом за боравак и учешће у борбама на сиријском ратишту, свједоци Тужилаштва БиХ говорили су о увиђајним радњама које су предузели у вези са снимком објављеним на друштвеној мрежи "Телеграм" на којем се виде оружје, застава "Исламске државе" и три лица од којих је једно, како се претпоставља, оптужени.

Први свједок, чији је идентитет заштићен одлуком Суда, рекао је да је поступао у предмету Јахје Вуковића, односно да је учествовао у увиђају снимка од три минуте објављеног на "Телеграму" на профилу особе "Абдулазиз" који носи назив "Мухаџири Балкана објављују видео".

"На снимку се виде три лица која разговарају, док је четврто лице примијећено како снима. Када смо видјели да је нешто што нас интересује, обавијестили смо тужиоца. У појединим интервалима смо стопирали видео ради прављења фотографија, гдје се виде лица, оружје и застава", рекао је свједок.

Према његовим ријечима, претпоставка је била да је једна од особа Јахја Вуковић, јер је била крупније грађе, а сам назив профила "Абдулазиз" је, како је рекао свједок, име које је оптужени користио док је био у Сирији, преноси Бирн.

"Нисмо га могли идентификовати јер се лице није видјело. Видјела се тјелесна грађа и како је обучен, зато кажем да је у питању претпоставка", навео је свједок.

На захтјев Вуковићевог браниоца Сенада Дуповца, у судници је приказан троминутни снимак на којем се виде три лица, од којих су два представљене као "Абдулах" и "Санџакли", и гдје, између осталог, говоре: "Нисмо обавјештајци", "Није СИПА, није ОСА", "Ово је само аматерски". На овај снимак је послије приказивања одбрана истакла приговор законитости и аутентичности.

Одбрани је свједок потврдио да је Вуковић депортован из Турске, а не из Сирије, те да је депортација била добровољна.

На питање Тужилаштва, свједок је објаснио да је на снимку примијећена застава попут оних које су користиле формације терористичке "Исламске државе", те ручни бацач ракета, митраљез, положен на земљу и аутоматске пушке.

На питање члана Судског вијећа Џемиле Беговић да ли је икога од особа са снимка идентификовао, свједок је одговорио да је "Санџакли" особа из Србије и да "мисли" да се ради о Едину Гановићу.

Други свједок је такође потврдио да је радио увиђај снимка објављеног на "Телеграму", али да није учествовао у идентификацији Јахје Вуковића, осим што је на снимку чуо особе да говоре да су "Абдулах" и "Санџакли".

На крају рочишта Тужилаштво је навело да би Вуковић требао остати у притвору како би се обезбиједило окончање поступка, док је одбрана предложила укидање ове мјере.

"Са 14 година и 10 мјесеци је у Сирију одведен од стране маћехе, што не спори ни Тужилаштво. Није спорно ни за Тужилаштво да му је седам-осам мјесеци касније у Сирији погинуо отац, да му се маћеха удала. Сам је избјегао из Сирије када му се указала могућност, због тога сам раније предлагао вјештачење, јер упропаштено му је дјетињство, упропаштена му је младост", рекао је Дуповац.

За данас је било планирано да вјештак неуропсихијатар изнесе свој налаз и мишљење, али је то пролонгирано за једно од наредних рочишта.

Према оптужници, Вуковић се терети да је од 2014. до 2020. године боравио на подручју Сирије, гдје се борио у структурама групе Ал-Нусра фронта, коју је Савјет безбједности УН прогласио терористичком организацијом.

У оптужници се наводи да је Вуковић боравио у Сирији и, заједно са другим лицима из БиХ, под именом Абдулазиз учествовао у терористичким активностима, пружао помоћ и борио се на страни снага Џебатул Нусра фронта, чији припадници су свакодневним нападима на становништво, убијањима, противправним затварањима, узимањем талаца и другим радњама чинили терористичке акте у намјери насилне измјене уставног поретка и режима.

Оптужени је на подручју Сирије боравио све до слома и пораза структура такозване Исламске државе, након чега се скривао на подручју Турске, гдје је лоциран, ухапшен и у октобру 2020. године изручен правосуђу БиХ.

Наставак суђења је 30. марта.


https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/sudjenje-optuzenom-za-ratovanje-za-islamsku-drzavu-svjedoci-o-snimku-na-telegram-profilu/354265




 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >