Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мустафи Ђелиловићу прије Суда БиХ пресудило вријеме Штампај Пошаљи
Недеља, 21 март 2021
20/03/2021 | Аутор: РТРС

Због пандемије вируса корона и заштитних мјера, дуже од годину дана пред Судом БиХ обустављена су суђења у предметима са више од шест оптужених.

И док менаџмент Суда проблем инертно пролонгира унедоглед, негодују жртве које су и без пандемије, предуго чекале да злочинци буду кажњени. У случају Мустафе Ђелиловића оптуженог за ратни злочин над српским цивилима Хаџића, оштећени правду неће дочекати, иако маратонски судски процес траје скоро деценију. Ђелиловић је преминуо 9. марта у 66. години живота.

Прије Суда БиХ пресудило је вријеме - Мустафа Ђелиловић је био предсједник ратног предсједништва општине, па општинске скупштине и кризног штаба. У његовој зони био је "тарчински Аушвиц" - злогласна лабораторија за испитивање људске издржљивости и готово једнако сурови логори за немуслимане у касарни Крупа и Основној школи "9. мај".

Дугу деценију и по, жртве и њихове породице чекале су бар дјелић овоземаљске правде. Сада већ далеке 2011. дочекали само оптужнице за Ђелиловића и седам његових саизвршилаца - убица и батинаша. Још предугих осам година чекале су заслужену казну злочинцима за ликвидирану браћу и мужеве, за њихове и своје недужне логорске мјесеце и године, за притворске године и мјесеце малољетне дјеце! Дочекали су мизерну казну,изречену 2018. године. За Ђелиловића 10 година, за свих осам оптужених злочинаца укупно 60! Но, у правосудном глибу првостепена пресуда одмах је и поништена, суђење обновљено, а агонија жртава продужена.

И све вријеме судског мрцварења, жртве су сусретале своје џелате на улицама. Слободу им продужила и пандемија затварајући врата судница - Ђелиловићу све док биолошки сат није направио посљедњи откуцај. И док саизвршиоци срамотно позивају своје нараштаје да слиједе "херојски и патриотски" Ђелиловићев пут, из Суда БиХ, и не осврћући се на властиту кривицу због деценијског процеса, стиже најава о обустави суђења.

- Након запримања извода из матичне књиге умрлих, донијеће се рјешење о обустави поступка. Претрес пред Апелационим вијећем ће се неометано наставити према осталим саоптуженим - саопштено је из Суда БиХ.

Српске жртве од правосудне неправде већ скамењене, очекују да ће бар остале оптужене злочинце заслужена правда стићи, ако је већ Ђелиловића заобишла.

- На нашу жалост није доживо изрицање другостепене пресуде за ратни злочин почињен у логору Силос. Ако погледамо читав процес и читаво суђење колико је трајало временски, могло се то и очекивати - каже бивши логораш Винко Лале.

А шта да очекују жртве Атифа Дудаковића и његових јуришника, српски страдалници из Коњица и тамошњих логора, потомци и родбина ликвидираних у покољу на Чемерно!?

Ако је бх. правосуђу требала деценија да саслушају укупно 135 свједока и тужилаштва и одбране, колико ће им времена требати примјера ради за најављених 450 свједока Тужилаштва!?

И приближно толико одбране у предмету Дудаковић!?

При томе, због великог броја оптужених, а у споменутим предметима их је по више од 10, пандемија је још у фебруару прошле године затворила врата судница.

- Овај прекид суђења довео је многе у ситуацију да су у међувремену обољели, неки умрли, свједоци умрли, отпутовали, напустили земљу, нису на датој адреси, дакле искомпликовао се читав онај систем обезбјеђења доказа - каже адвокат Миодраг Стојановић.

Још на почетку примјене заштитних пандемијских мјера тадашњи Високи судски и тужилачки савјет иницирао је измјене закона - увођење онлајн суђења. Или измјештање судских рочишта у веће просторе, по узору на поједина скупштинска засједања.

Или друго адекватно рјешење – требало је да одлучи менаџмент Суда БиХ.

На иницијативи је, међутим, остало! Менаџмент и судије, из дебеле хладовине нерада, нису се удостојиле чак ни да образложе питање – шта када пандемија прође!

Закон о кривичном поступку налаже да се због једномјесечне, а не једногодишње паузе, судски процес враћа на почетак!

У таком хаосу хоће ли жртве на правду чекати и дуже од деценије!?

И да ли то неко намјерно приоритет над правдом уступа биологији!?



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=425775






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >