Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Злочини над Србима опет без казне; Ослобађајућа пресуда за Трново Штампај Пошаљи
Четвртак, 04 март 2021
04/03/2021 |  РТРС | Аутор: СРНА

Суд БиХ првестепено је данас ослободио Едхема Годињака, Медариса Шарића и Мирка Бунозу оптужби да су починили ратни злочин против цивилног становништва и ратни злочин против ратних заробљеника на подручју Трнова од маја 1992. до јула 1993. године.

Они су ослобођени оптужби да сусвјесно и вољно учествовали у удруженом злочиначком подухвату са заједничким циљем вишеструког лишења живота цивила српске националности у селима на подручју Трнова, саопштено је из Суда БиХ.

Оптужница их је теретила су, кршећи правила међународног права за вријеме рата и оружаног сукоба, планирали, наредили, помагали у планирању, припремању убистава и убијању, намјерном наношењу снажног физичког и душевног бола и патње, те противзаконитом затварању цивила.

Они су били оптужени да су свјесно, са заједничким циљем, учествовали у противправном хапшењу и затварању у затвореничким објектима формираним на подручју општине Трново и паљењу имовине, те убиствима и нечовјечном поступању према заробљеним припадницима Војске Републике Српске.

Годињак је, према оптужници, ратне злочине починио, у својству начелника Станице јавне безбједности Трново, члана Ратног предсједништва Скупштине општине Трново и начелника Штаба Територијалне одбране Трново, Шарић у својству команданта Штаба Територијалне одбране Трново, а Буноза у својству команданта јединица хрватске војске.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=423714





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >