Хаг: Одлаже се изрицање правоснажне пресуде Ратку Младићу, које је планирао за мај |
Недеља, 21 фебруар 2021 | |
петак, 19. фебруар 2021 | Бета | НСПМ
Изрицање правоснажне пресуде Ратку Младићу, које је судски Механизам у Хагу планирао за мај, требало би да буде одложено зато што је један судија апелационог већа преминуо. Хашки суд саопштио је да преминуо Гебердао Густаве Кам из Буркине Фасо, судија петочланог апелационог већа које разматра жалбе Младићеве одбране и тужилаштва на првостепену пресуду. Председник суда Кармел Ађијус је, како је из Хага саопштено касно синоћ, уместо преминулог судије Кама (62) у апелационо веће именовао судију Мустафу Ел Бажа из Марока. По правилима суда, новом судији Ел Бажу мора се дати извесно време да се упозна с предметом пре него што апелационо веће настави са разматрањем правоснажне пресуде Младићу.
Из тога произлази да ће доношење и изрицање правоснажне пресуде, које је председник Ађијус у последњем извештају Савету безбедности УН најавио за мај, морати да буде одложено.
Апелационим већем које ће донети правоснажну пресуду Младићу председава судија Приска Матимба Нијамбе из Замбије. Чланови су, поред новог судије Ел Фажа, још: Амината Енгум из Гамбије, Елизабет Ибанда-Нахамија из Уганде и Сејмор Пентон са Јамајке. Окончање хашког процеса Младићу већ је пар пута одлагано због пандемије коронавируса и операције којој је Младић био подвргнут у марту прошле године. Средином новембра прошле године била је одложена и расправа о стању у поступку зато што Младићеви браниоци нису могли да допутују у Хаг због ограничења услед пандемије, а он је одбио да се заседање одржи путем видео везе. Младић је последњи пут у хашкој судници био у августу прошле године за време расправе о жалбама на првостепену пресуду. Ратка Младића (77), ратног команданта Војске Републике Српске, Хашки трибунал је 22. новембра 2017. неправоснажно осудио на доживотни затвор због геноцида у Сребреници; прогона Хрвата и Муслимана широм БиХ; терорисање становништва Сарајева дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и узимање припадника Унпрофора за таоце 1992-95. Трибунал је Младића ослободио кривице за геноцид у још пет босанских општина. Одбрана је жалбом тражила да Младић буде ослобођен или да му се поново суди, тврдећи да тужилаштво није доказало његову кривицу. Тужиоци су жалбом захтевали да генерал Младић буде проглашен кривим и за геноцид над Муслиманима и Хрватима у пет општина у БиХ. Прву оптужницу против Младића, Хашки трибунал је подигао у новембру 1995, а он је у бекству био до краја маја 2011. када су га у Лазареву код Зрењанина ухапсиле власти Србије и, потом, изручиле у Хаг. http://www.nspm.rs/hronika/hag-odlaze-se-izricanje-pravosnazne-presude-ratku-mladicu-koje-je-planirao-za-maj-jer-je-preminuo-jedan-sudija-apelacionog-veca.html |
< Претходни | Следећи > |
---|