Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Викић и остали: Специјални нису имали везе са ДБ-ом, Херендом и Празином Штампај Пошаљи
Уторак, 12 јануар 2021
12. Јануара 2021 | Марија Таушан | Detektor.ba

На суђењу за злочин у Сарајеву, свједоци Одбране Драгана Викића изјавили су да специјална полиција није имала никакве везе са Државном безбједности (ДБ), Неџадом Херендом као ни припадницима јединице Јуке Празине.

Есад Токић је казао да се као официр Југословенске народне армије (ЈНА) Одреду за специјалне намјене придружио 5. априла 1992. године и да је био на позицијама командира вода, чете, а потом и начелника Штаба.

Он је рекао да је Одред покретао командант Викић по наређењу министра унутрашњих послова или његовог помоћника за униформисану полицију, као и да је он могао бити покренут на приједлог команданта уз сагласност министра или помоћника.

Токић је казао да је у јуну или јулу сачињавао организационо-формацијску структуру Одреда. Ни прије, а ни након тога, како је навео, Одред није имао везе с јединицом Јуке Празине, која је била смјештена прекопута Дома полиције у којем је био Одред.

“Никад нисмо били на састанцима, ни на вези, ни у извиђању, ни у акцији. Они су знали да упадну и извуку се из акције. Нисам улазио по чијој наредби”, казао је свједок.

Он је додао да Викић није имао наредбодавну функцију према Празини, наводећи да му није јасно који је аргумент Тужилаштва када тврди да су му били потчињени.

Упитан о јединици “Шеве”, Токић је испричао како га је тадашњи министар унутрашњих послова Алија Делимустафић био позвао да ли би формирао једну јединицу која би “утјеривала у ред непослушне и одметнике”, а коју би чинили бивши припадници ЈНА.

Свједок је рекао да није смио рећи да неће, али да је тражио “елегантан” начин да се извуче.

“Претпоставио сам да се те јединице баве прљавим пословима, за шта нисам био ни школован ни васпитан”, казао је Токић.

Он је рекао да је на једном састанку у вези са тим био присутан Асим Даутбашић из Државне безбједности, којег је иначе виђао у Дому полиције.

Свједок је казао да се то дешавало прије 22. априла 1992. године. Тај дан се, како је навео, вратио из акције у Дом полиције, а сутрадан је чуо да су се догодила убиства неких територијалаца.

“Причало се да је то урадио Нећко Херенда”, казао је Токић.

Додао је да се нико од припадника специјалне полиције није доводио у везу с убиствима, јер би сигурно сносио санкције.

“Ми смо једном суспендовали активног полицајца, јер је украо хлаче”, казао је Токић.

За убиство осам резервиста Југословенске народне армије (ЈНА) у Великом парку, са Викићем су оптужени Јусуфу Пушина, Нермин Узуновић и Младен Човчић.

Викић је, као бивши командант Специјалне јединице и командант Јединице резервног састава, оптужен да није спријечио ни предузео мјере на кажњавању подређених, као и Пушина, који је био помоћник министра унутрашњих послова Републике Босне и Херцеговине (РБиХ). Узуновић и Човчић су оптужени као некадашњи припадници Јединице резервног састава полиције.

На питање Одбране Пушине одакле му информација да је помоћник министра могао давати наредбу, Токић је казао да су такви били прописи. Бранилац Никица Гржић рекао је да приговара исказу свједока, јер тако нешто није било прописано.

Свједок Драган Млађеновић казао је да је радио у Државној безбједности и да су имали двије канцеларије у Дому полиције, те да су преко уређаја прислушкивали везе “наших и непријатељских”.

Навео је да му је претпостављени био Асим Даутбашић. Он је рекао да је одраније познавао Неџада Херенду, којег је знао као возача хитне помоћи, и да га је питао откуд он – када га је срео у Дому полиције. Казао је да му је Херенда рекао да ради у Државној безбједности.

Према ријечима свједока, Херенда је долазио и Даутбашић би излазио испред Дома да разговара с њим.

Млађеновић је навео да Викић није никада давао наредбе њему или некоме другом из Државне безбједности, као и да га никада није видио да разговара са Херендом.

Свједок је испричао да је прислушкивао везе када су ухапшени заробљеници и да је чуо како говоре да не знају куда да их воде, да су једни говорили да се воде у Дом, а други у центар. Навео је да чуо како спомињу особу по надимку Жмиро, као и командира полиције у Новом Граду Малика Кривића.

“У нека доба настаде фрка… побише људе. Изашли смо на плато. Скупило се много људи”, присјетио се свједок, додавши да је чуо да је то учинио Херенда.

Он је рекао да није видио ни Херенду ни Даутбашића, који је “врло слабо о томе причао”.

Наставак суђења је 5. фебруара.


https://detektor.ba/2021/01/12/vikic-i-ostali-specijalni-nisu-imali-veze-sa-db-om-herendom-i-prazinom/






AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >