Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Борцима Исламске државе минималне казне затвора Штампај Пошаљи
Субота, 03 октобар 2020
БАЊАЛУКА, 2. ОКТОБРА /СРНА/ - Суд БиХ до сада је изрекао 26 затворских казни држављанима БиХ који су као борци "Исламске државе" и других терористичких и паравојних формација ратовали у Сирији, од чега је чак 17 испод законом предвиђене минималне казне од три године затвора.

Суд БиХ је за кривична дјела организовање терористичке групе и противзаконито формирање и придруживање страним паравојним или параполицијским формацијама Кривичног закона БиХ изрекао укупно 52 године затвора, што је парадоксално, јер испада да су повратници са страних ратишта просјечно добили по двије године затвора, иако је минимална запријећена казна три године, пише "Глас Српске".

Прва суђења почела су током 2014. и 2015. године, а прве пресуде изречене су током 2016.

Након склапања споразума о признању кривице, Суд је на једногодишњу затворску казну осудио Алмира Џинића, Самира Хаџалића, Сенада Коштића, Фикрета Хаџића, Емина Хоџића, Мерима Кесеровића, Нермина Шабића, Фатиха Хасановића, Мирела Карајића и Неџада Мујића званог Ебу Мубарек.

Исте године, Суд је изрекао нешто "оштрије" казне, па су тако Јасмин Јашаревић и Салко Имамовић осуђени на по годину и четири мјесеца затвора, Невад Худишић на годину и пет мјесеци, Мидхат Трако и Хусеин Ердић на годину и по, Мирза Капић на годину и 10 мјесеци затвора, Ибро Делић добио је мјесец више од њега, Адем Карамуја осуђен је на двије, Енес Мешић на три и Сафет Бркић на три године и два мјесеца затвора.

У анализи "Гласа Српске" наводи се да је Суд 2017. године престао да изриче казне испод законског минимума, па је Осман Абдулазиз Кекић осуђен на три године, а Мехмед Тутмић на четири године затвора.

У 2018. години није изречена ниједна казна за поменута кривична дјела, а 2019. године Муниб Ахметспахић осуђен је на три, а Ибро Ћуфуровић на четири године затвора.

Мухарем Дунић и Армен Џелко у јуну и јулу ове године осуђени су на по три и по године затвора.

Декан бањалучког Факултета за безбједност и заштиту и савјетник предсједника Српске за безбједност Слободан Жупљанин каже да се благом казненом политиком шаље порука да одлазак на страна ратишта и учешће у терористичким активностима није друштвено опасно, већ прихватљиво понашање.

"Потенцијалним терористима се шаље порука да могу да почине терористички акт и буду сигурни да неће бити драконски кажњени. Умјесто да их дестимулише, суд практично стимулише оне који имају намјеру да се прикључе терористичким групама", навео је Жупљанин.

Према његовим ријечима, таква политика у правосуђу показује да не постоји воља да починиоци тих кривичних дјела буду најоштрије санкционисани, као што је пракса у цијелом свијету.


 

 http://89.111.245.19/novosti/830781/borcima-islamske-drzave-minimalne-kazne-zatvora.htm
 
 
 

 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >