Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Љубиње arrow Хронологија догађаја у општини Љубиње
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок: Убијени војници имали повреде на глави Штампај Пошаљи
Петак, 02 октобар 2020
На суђењу петорици некадашњих припадника тзв. Армије БиХ за злочин почињен над заробљеним припадницима Војске Републике Српске на подручју Брчког 1993. године, свједок Тужилаштва БиХ Миленко Божић рекао је да видио тијела војника страдалих у селу Бодериште након што су размијењена и да су неки имали повреде главе.

Божић, који је некадашњи начелник безбједносне и обавјештајне службе у Другој семберској бригади Војске Републике Српске, испричао је да је 8. марта 1993. године покренута акција с циљем заузимања дијела села Бодериште.

Он је рекао да их је команда послала да заузму одређене положаје и да је касније, када је престала пуцњава, видио групу војника како иду у правцу села које је покушао да заустави.

Када им се приближио на око 100 метара, како је рекао, видио је четири до пет војника, док су остали били прошли, преноси Бирн.

- Почео сам да вичем:"Назад, назад", али они су већ били прошли. Почела је кукњава - присјетио се Божић и додао да је један војник био заостао и да је само њега успио да врати.

Свједок је навео да је за првом групом ишло још војника и да је њих зауставио да оду у Бодериште.

Он је испричао да је након неколико дана била размјена и да су војници довезени у мртвачницу, те да је видио да су неки имали повреде у предјелу главе.

Одговарајући на питања одбрана, Божић је негирао да су војници приликом уласка у село били у унакрсној ватри.

- Кад су људи улазили, нико није пуцао. Поједини метак се чуо тек кад су ушли - рекао је Божић.

За убиство и мучење 11 заробљених припадника ВРС-а, суди се Адмиру Ризвановићу, Смајилу Омеровићу, Јасмину Хускановићу, Рамизу Пљакићу и Хазиму Фазловићу.

Ризвановић, Омеровић и Хускановић оптужени су као припадници Интервентне јединице Трећег батаљона 108. бригаде такозване Армије БиХ.

Пљакић је, према оптужници, био командант 108. бригаде АБиХ, а Фазловић командант Трећег батаљона. На терет им је стављено да су пропустили казнити подређене за почињени злочин.

Како се наводи, тројица припадника Интервентне јединице у акцији су били претпочињени 108. бригади Хрватског вијећа обране /ХВО/, а Пљакић и Фазловић су били на мјесту догађаја и нису предузели мјере.

На наставак суђења 27. октобра биће позвана два свједока.



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=403581





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >