Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Енклаве у БиХ не признају државу Штампај Пошаљи
Уторак, 22 септембар 2020
22.09.2020 | Глас Српске

БАЊАЛУКА - Припадници и сљедбеници радикалног ислама окупљени у разним параџематима и енклавама у БиХ представљају велики безбједносни ризик по БиХ, али и друге земље у региону, сматра декан Факултета за безбједност из Бањалуке Слободан Жупљанин.

- Није искључено да дође и до одређених терористичких акција. Они никада не спавају. То је реална опасност којом се морамо озбиљније позабавити - истакао је Жупљанин коментаришући наводе из извјештаја који је објавила хрватска Обавјештајно-безбједносна агенција (СОА).

Према извјештају ове агенције, постојање енклава у којима се практикује радикално тумачење ислама и не признају закони и демократски поредак државе домаћина представља “озбиљан безбједносни ризик по све земље у окружењу”.

- У БиХ и даље постоје енклаве, “у којима нема државе БиХ” и које контролишу неки други, односно исламски екстремисти - стоји у овом документу који представља пресјек стања безбједности у региону током прошле године.

Хрватски обавјештајци су навели и како додатни ризик представља и повратак џихадиста у матичне државе од којих су бројни на ратиште отишли из наведених енклава.

- Највећи ризик о том питању представљају регионални сљедбеници и симпатизери исламистичких терористичких организација, као и повратници из Сирије и Ирака - наглашава се у овом извјештају те додаје како додатни проблем представља и велики број миграната из арапских земаља који се преко БиХ  и балканске руте покушавају докопати Европске уније.

Према ријечима Жупљанина, иако до сада није било већих терористичких акција у БиХ, опасност постоји, а на њу су, како каже, хрватски обавјештајци, али и поједини европски парламентарци, упозоравали и прије неколико година.

- Они су до сада БиХ користили само као базу. Није тајна да постоји велики број војних кампова у којима се они обучавају и спремају за терористичке акције. Уосталом, погледајте само ко је стајао иза појединих терористичких акција у свијету. Били су то људи који имају везе са БиХ - каже Жупљанин. 

Професор са Факултета за криминалистику, криминологију и безбједносне студије из Сарајева Јасмин Ахић не дијели мишљење хрватских обавјештајаца, а ни колеге Жупљанина. Како каже, апсолутно не стоји чињеница да постоје енклаве које држава БиХ са својим полицијско-обавјештајним агенцијама не може контролисати.

- Не смију се стварати терористи тамо гдје их нема - истиче Ахић.

Када је ријеч о повратницима са сиријског ратишта, он сматра како је повратак протекао у најбољем реду, те да је ОБА одрадила посао на најбољи могући начин. На крају је додао и како држава БиХ не само да држи под контролом овај проблем, него је и лидер на овом пољу у региону.

Национализам

СОА у свом извјештају наводи и постојање “великосрпског екстремизма” који се, према њиховим наводима, манифестује негирањем територијалне цјеловитости и суверенитета Хрватске, али и других држава у региону, попут Косова, БиХ и Црне Горе. Тврди се и да наводни “великосрпски екстремизам промовише и поруке против ширења Европске уније и НАТО-а, уз истицање привржености Русији”.

 

https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/enklave-u-bih-ne-priznaju-drzavu/332964



 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >