Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Подршка arrow Подршка генералу Mладићу у борби за истину
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Подршка генералу Mладићу у борби за истину Штампај Пошаљи
Четвртак, 27 август 2020
26/08/2020 |  РТРС | Извор: СРНА

Организација старјешина Војске Републике Српске /ВРС/ безрезервно подржава бившег команданта Главног штаба Војске Српске генерала Ратка Младића у борби за истину о протеклим ратним догађајима, наводећи да његов лик и дјело у борби за одбрану српског народа не може затамнити пристрасно понашање Тужилаштва Међународног резидуалног механизма за кривичне судове и свјетских моћника.

Из ове организације је саопштено да је генерал Младић током одбрамбено-отаџбинског рата исказао висок степен професионализма, патриотизма, војничких способности, часности и хуманизма према противнику, дајући несебичан допринос одбрани српског народа и Републике Српске.

- Нема разлога за сагињање глава након жалбеног поступка пред судским вијећем Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Хагу, јер као борци нисмо ништа нечасно урадили да бисмо се стидјели. Напротив, бранили смо свој народ и родна огњишта заједно са нашим командантом Младићем - наводи се у саопштењу.
Из ове организације очекују да епилог жалбеног поступка буде ослобађање генерала Младића одговорности.

Организација старјешина ВРС, наглашава се у саопштењу, згрожена је због срамног жалбеног поступка болесном генералу Младићу пред судским вијећем Међународног резидуалног механизма за кривичне судове којом моћници исказују бруталност тужилаштва, крајњу пристрасност и нетрпељивост према команданту, српском народу, борцима и старјешинама неаргументованим оптужбама, само зато што су бранили српска огњишта у БиХ.

- Током судског процеса генералу Ратку Младићу пратили смо правну фарсу, у којој су одбачене чињенице српске стране и изјаве свједока који су аргументовано указивали на неутемељене оптужбе тужилаштва. Слично се поступало и на жалбеној расправи пред вијећем Међународног резидуалног механизма за кривичне судове - наводи се у саопштењу.

Старјешине истичу и да су неприхватљиве оптужбе на рачун генерала Ратка Младића за геноцид у Сребреници, одакле су муслиманске снаге, из заштићених зона, чиниле злочине над српским цивилима у Подрињу.

- Међународна конференција о Сребреници која је одржана прошле године у Бањалуци са учешћем бројних међународних и домаћих експерата утврдила је да се у Сребреници није догодио геноцид и да је бројка страдалих Бошњака четвороструко увећана највећим дијелом страдалих у борбама током пробоја из окружења - истичу старјешине.

Током процеса, наглашава се, Хашки трибунал није пронашао доказе који би потврдили одговорност генерала Младића за злочине, већ су без провјера прихватане изјаве муслиманске и хрватске стране и неких међународних званичника, уграђујући их у матрицу српске одговорности за протекли рат у БиХ.

- Да би спријечили изношење чињеница пред судом, часним људима из свијета онемогућено је свједочење јер је то било у супротности са пројектованом кривицом и одговорношћу коју су наметнули међународни моћници - наглашавају старјешине ВРС.

Старјешине Војске Републике Српске истичу да чврсто стоје на бранику одбране Републике Српске и траже од свих патриотских снага, политичких и друштвених субјеката да се уједине у њеној заштити, јер, како наводе, на то обавезују српске жртве и погинули синови српског народа.

- Са гнушањем одбацујемо срамна образложења и захтјеве тужилаштва за потврђивање казне за непостојеће злочине - поручују из Организације старјешина Војске Српске.

Адвокати одбране су јуче, првог дана расправе о жалбама, затражили од петочланог жалбеног вијећа да пресуду Младићу на доживотни затвор преиначи у ослобађајућу.

Тужилаштво је данас позвало судско вијеће Међународног резидуалног механизма за кривичне судове да потврди изречену казну некадашњем команданту Главног штаба Војске Републике Српске генералу Ратку Младићу.

Првостепено вијеће Хашког трибунала осудило је 22. новембра 2017. године генерала Младића на доживотну казну затвора због наводних ратних злочина током рата у БиХ.

Младић је у притвору у Хагу од 2011. године, када је ухапшен у Србији, а суђење је почело 16. маја 2012.



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=398629





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >