Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Суђење arrow Завршена расправа о жалбама, пресуда вијећа за шест мјесеци до годину
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Завршена расправа о жалбама, пресуда вијећа за шест мјесеци до годину Штампај Пошаљи
Четвртак, 27 август 2020
26/08/2020 | РТРС | Извор: СРНА

Расправа о жалбама на првостепену пресуду некадашњем команданту Војске Републике Српске Ратку Младићу, којом је осуђен на доживотни затвор, окончана је вечерас у Механизму за кривичне судове у Хагу завршном ријечју генерала, а пресуда жалбеног вијећа може се очекивати у наредних шест мјесеци до годину дана.

Генерал Младић је рекао да је свједок свих догађаја у току рата, да је био мета НАТО пакта и да је то и даље, те да има негатвно мишљење о овом трибуналу.

- Ја себе не браним, ја сам човјек који је цијели живот професионални војник. Честито сам радио и у рату и у миру, у складу са законима моје државе коју је разорио НАТО пакт. Да ли је кривица Ратка Младића што није дозволио усташкој немани да баца српску нејач у јаме? - упитао је Младић.

Он је упитао да ли је у праву претходно вијеће које га је осудило на доживотну робију, додајући да они нису у праву, да су бранили неистину, Холандију и холандски батаљон и да су они у сукобу интереса.

- Ја сам био у Сребреници за разлику од свих вас, кроз коју ме камера пратила. На мене је пуцао неки ваљда заостали војник Армије 28. лаке дивизије, промашио ме, из близине је пуцао. Ја сам тада имао код себе хеклер, рекао сам престани пуцати, он ме је промашио, нисам ни покушао да му узвратим, нисам дао ни обезбјеђењу да пуца на њега јер је на њему био прслук УН - рекао је Младић, додајући да је од 9. до 13. јула био у Власеници.

Младић је рекао да је Сребреница кључ овог суђења. Навео је да је то некада био град Немањића, рударско насеље из којег су вадили злато и олово.

Он је навео да, колико зна, у Сребреници, у вријеме СФРЈ није било паравојске ни војске, те додао да као официр никада није ушао у Сребреницу, Жепу и Горажде, осим у току овог рата.

- Питам ја вас, па и себе, 1993. године, крајем маја, установљене су заштићене зоне у Сарајеву, Бихаћу, Сребреници, Жепи и Горажду. Ја сам потписао у то вријеме са командатном Армије БиХ Сефером Халиловиће да се поштује свака заштићена зона. То је значило да је требало да се оне демилитаризују - рекао је Младић.

Обраћајући се Вијећу, Младић је рекао да он није био светац, да је само обичан човјек и да га је судбина довела да брани своју државу - СФРЈ.

- Није почео рат Ратко Младић. Није он направио план напада на Југославију - изјавио је генерал током десетоминутног обраћања Судском вијећу.

Драган Иветић, бранилац генерала Младића, изјавио је да је Тужилаштво прецизно "одрецитовало" констатације жалбеног вијећа, за које одбрана тврди да су резултати грешке.

Иветић је током реплике Тужилаштву на жалбу пресуде рекао да је оно селективно цитирало и погрешно приказало неке кључне чињенице.

- Ми не поричемо да су одређени одметнички елементи паралелног ланца командовања чинили злочине, али то нема никакве везе са Младићем - рекао је Иветић.

Он је нагласио да изјава Тужилаштва да је Младић командовао и руководио координисаним радњама Војске Републике Српске за вријеме операције "Криваја 95" није тачна, подсјећајући да је на челу те операције био генерал Радислав Крстић.

Иветић је указао да се тужилац данас поново ослања на погрешне ставке из пресуде и понавља констатацију да је Младић био задужен за операцију транспорта аутобусима муслиманских цивила из Поточара, наводећи да је за ту операцију био задужен Момир Николић.

Цитирајући изјаве више свједока у овом предмету, Иветић је навео њихова свједочења која говоре да је Младић омогућио УН да пошаље камионе и аутобусе за евакуацију цивила у Сребреници, те да пређу територију под контролом српских снага.

Посебно је истакао свједочење доктора Симе Билбије којег је Младић лично замолио да помогне приликом евакуације, да је увијек наглашавао да морају строго да се понашају са правилима њихове професије и да се побрину за цивиле и рањенике друге вјере.

- Тужилаштво покушава да побјегне од стварних аргумената да се погрешна анализа сматра аргументом о неопходној војној радњи. То није био наш аргумент, а УН су утврдиле да су у Поточарима велике врућине узроковале потенцијалну хуманитарну катастрофу. Изјаве свједока су потврдиле да многи дуго нису ништа јели и пили и да су жељели да оду из хуманитарних разлога. Није било хране, воде, па ни склоништа од врућине - изјавио је Иветић.

Истражилац Тужилаштва је, према ријечима Иветића, потврдио да у магацину Кравица није било убистава све до инцидента када је један муслимански затвореник покушао да зграби пушку од стражара.

Он је рекао да је возач командира МУП-а Боровчанина потврдио да су се у Кравици налазили само припадници МУП-а, а да је вјештак Батлер рекао да не зна да је у Кравици било припадника Војске Републике Српске за вријеме убистава.

Иветић је нагласио да су и свједоци Тужилаштва рекли да није било наређења и планова да се било ко убије у магацину у Кравици. Преживјели заробљеник је свједочио да им је обезбјеђивана вода, да су добивали цигарете и да су стражари били љубазни према затвореницима.

- Свједок је рекао да су се ствари промијениле када се иза магацина чула пуцњава, што је наљутило стражаре. Тада су ушла два стражара која су хтјела пуцати у затворенике, у чему их је трећи спријечио. Онда се чула пуцњава из шуме од које је рањен један стражар. Након тога су уплашени стражари утрчали у магацин и у хаосу почели пуцати по затвореницима - навео је Иветић, додајући да је један затвореник отео пушку и једног стражара убио, а једног ранио.

- Кравица је страшан догађај. Тада је почело убијање. Међутим, тај се догађај није догодио по наређењу Младића. Он је тада већ био отишао. Тај злочин починио је МУП, а цивилне власти су биле задужене за дисциплиновање учесника - каже Иветић.

Он је нагласио да је Младић осуђен само због импликација, од чега правда не треба бјежати. Навео је да одбрана не бјежи од чињенице да је било злочина које су починили неконтролисани појединци и да су ти злочини скривани, што са Младићем нема никакве везе.

- Господин Младић није негативац. Он је цијело вријеме покушавао помоћи УН-у да обаве свој посао, који они нису могли обавити у Сребреници без њега - нагласио је Иветић.

У наставку реплике, одбрана је затражила да Вијеће поништи изречену доживотну казну Младићу и да донесе ослобађајућу пресуду по свим тачкама.

На почетку данашњег јавног саслушања на жалбу одбране на првостепену пресуде Младићу, Тужилаштво је закључило да ову жалбу треба у потпуности одбити, а казну доживотног затвора потврдити.

Тужилаштво сматра да је Младић одговоран за лишавање живота хиљада људи и присилно исељење више десетина хиљада муслимана и Хрвата из њихових кућа, те за њихово злостављање.

Младића терете за кампању гранатирања и снајперског дјеловања против цивилног становништва у Сарајеву, те за злочин над муслиманима Сребренице, убиства мушкараца и дјечака, као и присилно уклањање жена, дјеце и стараца.

Тужилаштво сматра да је Младић одговоран за узимање особља УН за таоце.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=398648





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >