Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Истражиоци Сипе о Кесеровићу на видео-снимку "Понос је у џихаду" Штампај Пошаљи
Четвртак, 20 август 2020
20/08/2020 | РТРС | Извор: СРНА

На суђењу Јасмину Кесеровићу, оптуженом за ратовање у Сирији, истражиоци Агенције за истраге и заштиту /Сипа/ БиХ свједочили су о појављивању оптуженог у видео-снимку "Понос је у џихаду" на страници "Вијести уммета".

Свједок Тужилаштва БиХ, чије име је одлуком Суда забрањено објављивати, рекао је да су лица која су отишла у Сирију свакодневно објављивали фотографије на друштвеним мрежама, те да су истражиоци, користећи јавно доступне садржаје, преузимали тај садржај и похрањивали га, преноси Бирн.

Свједок је навео да се у видео-снимку који је објављен на страници "Вијести уммета" у јуну 2015. године, а који је сачинио "Алхајат медија центар", налази више лица, међу којима и оптужени Кесеровић.

- Присјетите се рата и џихада у том рату и муџахира који су дошли. А шта је влада за њих урадила? Припремили су за њих америчке затворе. То је било хвала муџахирима. Нисте дигли глас против тога. Сада имате прилику за то ако устанете против те биједне владе - говори мушкарац на снимку, за којег свједок тврди да је Кесеровић.

Снимак у трајању од 20 минута је комплетан пуштен у судници, а свједок каже да се на њему појављују још неки држављани БиХ који су, према полицијским сазнањима, погинули у Сирији.

Оптужени је, како је рекао свједок, према сазнањима до којих је дошла Сипа, у Сирију отишао у јануару 2013. године заједно са још двије особе.

- Саслушавао сам повратнике који су у својим изјавама препознали оптуженог - рекао је свједок.

Током унакрсног испитивања, свједок је рекао да је страница "Вијести уммета", према његовим сазнањима, престала са радом 2016. године, док је одбрана навела да та страница још постоји и ради.

На питање одбране да ли је приказани снимак састављен од неколико снимака, те да ли је снимак обрађен, свједок је рекао да је то веома добар снимак "који има више сегмената".

Упитан да ли на основу логотипа тврди да снимак припада "Алхајат медија центру", свједок је навео да је то телевизија која је пропагирала идеје "Исламске државе", не само на нашем језику, него на свим језицима свијета, те да их је Влада САД прогласила крилом "Исламске државе".

Одбрани је свједок још рекао да су од 2011. до 2013. године објављиване Кесеровићеве слике на друштвеним мрежама, али да га уживо никада није видио.

Други свједок је рекла да је учествовала у анализи видео-снимка "Понос је у џихаду", те да су раније имали информације о лицима која се појављују на снимку.

За идентификацију су, како је навела, користили упоредне фотографије. Свједоку је познато да је Кесеровић био у Сирији и да је депортован.

Одбрани је потврдила да је учествовала у саслушању свједока, као и да је у својим радњама, између осталог, вршила идентификацију Кесеровића.

Кесеровићу је на терет стављено да је у јануару 2013. отишао у Сирију и као припадник такозване "Исламске државе" учествовао у терористичким активностима. Он је оптужен и да је јавно подстицао на терористичке активности.

Наставак суђења заказан је за 18. септембар.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=397903







AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >