Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Исламски екстремизам arrow Приказани снимци наоружаног Емира Алишића у Сирији
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Приказани снимци наоружаног Емира Алишића у Сирији Штампај Пошаљи
Уторак, 21 јул 2020
21.07.2020 |Глас Српске | СРНА

САРАЈЕВО - На суђењу Емиру Алишићу за придруживање страним паравојним формацијама, три инспектора Агенције за истраге и заштиту /Сипа/ БиХ испричали су да су прикупљали информације о његовом одласку и боравку у Сирији, а приказани су и снимци оптуженог у униформи и са оружјем. Инспектори су, као свједоци Тужилаштва БиХ, испричали како су добили информације да је Алишић у два наврата одлазио у Сирију.

"Располагали смо информацијама да је он отишао у Сирију, па се вратио накратко и опет отишао, а за њим и породица, супруга и дјеца из њеног првог, као и другог брака", рекао је један од инспектора.

Тужилаштво је емитовало инсерте из два видео-снимка. Према ријечима свједока, један је снимак курдистанске телевизије из марта 2019. на подручју града Багуза, а на њему се види како курдске снаге прегледају заробљене борце терористичке Исламске државе.

Свједок је рекао да Алишић у изјави за телевизијску екипу каже да је дошао да помогне народу, те наводи да је у почетку био у јединици "Џабат ал-Нусра", преноси Бирн.

Други снимак је из емисије Федералне телевизије /ФТВ/ посвећене држављанима БиХ који су у Сирију отишли са породицама. Свједок је изјавио да се на фотографијама Алишића у униформи и са оружјем налазе његова дјеца, односно они којима је очух.

Браниоца Бакира Хећимовића је интересовало на основу чега је свједок закључио да су у питању предаја и курдски војници, као и како зна да се ради о марту 2019. и подручју Багуза, те ко му је преводио питања курдског новинара.

Свједок је рекао да претпоставља питање на основу Алишићевог одговора, као и да сам оптужени каже у којој је јединици био.

Други свједок је испричао како су од свједока добијали информације да се Алишић преселио из Санског Моста на подручје Завидовића, гдје се оженио, те да је са супругом и дјецом отишао у Сирију.

Он је рекао да су на интернету проналажене фотографије и снимци на којима се налази оптужени, укључујући слику на којој са оружјем и у униформи стоји са другим борцима.

Свједок је одговорио негативно на питање браниоца да та фотографија може бити из периода када је Алишић ратовао у БиХ.

Трећи свједок је рекао да је учествовао у увиђају снимка курдистанске телевизије објављеног на порталу "Кликс".

Он је навео да је из пратећег текста уз снимак закључио да је ријеч о предаји бораца након пада Багуза.

На питање одбране, сва три свједока су рекла да лично нису утврђивали аутентичност снимака.

Алишић је оптужен за придруживање страним паравојним формацијама. На терет му је стављено да је напустио БиХ у децембру 2013. и да је у Сирији био у јединицама у оквиру терористичке "Исламске државе".

Наставак суђења је 8. септембра, након колективног годишњег одмора у Тужилаштву БиХ, а потом и одмора чланова Вијећа.



https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/prikazani-snimci-naoruzanog-emira-alisica-u-siriji/325756













AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >