Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Одбијена апелација Едина Сакоча Штампај Пошаљи
Среда, 24 јун 2020
24/06/2020 |  РТРС | Извор: СРНА

Уставни суд БиХ одбио је као неосновану апелацију Едина Сакоча, осуђеног на пет година затвора за помагање у убиству два српска цивила у Почитељу у општини Чапљина, утврдивши да није повријеђено право на правично суђење и правни лијек.

Уставни суд је закључио да не постоји повреда права на правично суђење јер је Апелационо одјељење Суда БиХ дало детаљно, јасно и аргументовано образложење изведених доказа и њихове правне ваљаности, те примјене процесног и материјалног права.

- Из образложења оспорене пресуде не произилази ништа што би указивало на сумњу у погледу постојања било које чињенице која чини обиљежје кривичног дјела које је апеланту стављено на терет, па да би ту сумњу рјешавао пресудом на начин који је повољнији за апеланта - наведено је у одлуци Уставног суда БиХ, која је јуче донесена, преноси Бирн.
Уставни суд је закључио да не постоји повреда Сакочевог права на ефикасан правни лијек јер је "имао на располагању правне лијекове за заштиту права које је и користио".

Сакоч је у апелацији предложио да Уставни суд усвоји привремену мјеру и обустави извршење казне затвора.

- С обзиром на одлуку Уставног суда у овом предмету, није неопходно посебно разматрати апелантов захтјев доношење привремене мјере - наведено је у одлуци.

Почетком априла 2018. године Апелационо одјељење Суда БиХ осудило је Сакоча на пет година затвора за помагање у убиству два српска цивила у Почитељу.

Према другостепеној пресуди, Сакоч је осуђен јер је довезао припадника Хрватског вијећа одбране /ХВО/ на мјесто гдје су касније убијена два цивила српске националности, након чега је помогао да се тијела изнесу испред куће, а касније су та тијела запаљена.

Због недостатка доказа Сакоч је ослобођен оптужбе да је силовао Т.Ч.

Сакоч је у фебруару 2016. године изручен из САД.

Одлуке Уставног суда су коначне и обавезујуће.



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=389838



 



AddThis Social Bookmark Button
 
Следећи >