Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Махмуљину: Завршено изношење доказа одбране Штампај Пошаљи
Уторак, 23 јун 2020
22/06/2020 | РТРС | Извор: СРНА

На суђењу команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године, вјештак одбране Кенан Даутовић није могао да се сјети да ли је пронашао неки документ у којем Махмуљин обавјештава претпостављене о непослушности одреда "Ел муџахедин".

У наставку исказа започетог 26. фебруара, вјештак војне струке Даутовић остао је при тврдњи да Махмуљин није имао ефективну контролу над одредом "Ел муџахедин" без обзира на учешће ове јединице у борбеним акцијама.

Тужилац Седин Идризовић предочио је Даутовићу неколико наредби Махмуљина, односно команде потчињене 35. дивизије, у којима су били одређени и правци дјеловања одреда "Ел-Муџахедин".

Даутовић је рекао да војска не функционише по принципу да командант корпуса издаје задатке нижим јединицама као што су чете, те навео да кретање јединице на одређеном терену не значи да је она под ефективном контролом команданта у тој зони, преноси Бирн.

На питање тужиоца да ли је пронашао неки документ у којем Махмуљин своје претпостављене обавјештава о тиме да одред "Ел муџахедин" не подноси извјештаје или одбија да изврши наређење, Даутовић је одговарао да не може да се сјети.

Даутовић је рекао да 40.000 припадника Трећег корпуса, те бројне јединице није било довољно да командант Корпуса има моћ за стављање Одреда у систем руковођења и командовања.

Он је подсјетио да је циљ акције "Врандук" био да се "Ел муџахедин" стави под контролу или расформира.

Тужилац је предочио документ који је Махмуљин послао послије покретања акције "Врандук", у којем истиче одређене борбене заслуге Одреда, као и да је имао податке о броју погинулих у редовима ове јединице и заплијењеном наоружању, на шта је Даутовић рекао да је "неко очигледно послао информације".

На питање да ли је било оправдано предлагати да се "Ел-Муџахидин" са нивоа батаљона ојача на ниво бригаде, вјештак је рекао да ту није било ријечи о оправданости него чињеници да је "нека политика одлучила" да та јединица постоји.

Данашњим исказом вјештака војне струке одбрана је завршила с извођењем својих доказа.

Оптужница терети Махмуљина да као командант Трећег корпуса, у чијем је саставу дјеловао и одред "Ел муџахедин", није ништа предузео да спријечи злочин припадника тог одреда над ратним заробљеницима и српским цивилима током војне акције на ширем подручју Завидовића и Возуће 1995. године.

Према оптужници, припадници одреда су од 11. до 29. септембра 1995. године убили 52 ратна заробљеника.

Наставак суђења заказан је за 22. јул.



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=389581













AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >