Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Одбијена Младићева жалба на неадекватно лијечење, остаје у притвору
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Одбијена Младићева жалба на неадекватно лијечење, остаје у притвору Штампај Пошаљи
Четвртак, 18 јун 2020
17.06.2020 | ГС

САРАЈЕВО - Предсједник Међународног механизма за кривичне судове (ММКС) Кармел Ађиус одбацио је поднесак одбране бившег команданта Главног штаба Војске Републике Српске (ВРС) генерала Ратка Младића, у којем се жалио да неадекватну здравствену његу која му је пружена у Притворској јединици Уједињених нација (УН).

Младићева одбрана се жалила да му, након операције, секретар ММКС-а и притворски љекари нису пружили адекватну медицинску његу с обзиром на његову дијагнозу, због чега је потребна његова хитна хоспитализација, али је у одлуци судије Ађиуса наведено да Младић и његови адвокати нису оспорили, увјерљиво или на неки други начин, образложење секретара за медицинску његу која му је пружена у свакој фази.

- Могу само закључити да Младић није демонстрирао било какве грешке у вези с медицинском његом коју му је пружила Канцеларија секретара и у том аспекту његова жалба мора бити одбијена - стоји у Ађиусовој одлуци.

Одбрана Младића је у свом поднеску истакла да су извјештаји секретара Жалбеном вијећу "нејасни, оскудни и контрадикторни", чиме се крше притворска правила. Ови наводи, како је навео Ађиус, немају никаквих чињеничних основа.

Секретар је у одговору на ранији захтјев навео да је задовољан медицинском његом, коју сматра адекватном и да брзо одговара на Младићеве здравствене потребе.

У својој одлуци, судија Ађиус је ипак утврдио да је секретар прекршио процедурална правила тако што није донио своју одлуку 27. маја у року од 14 дана, него је то учинио 5. јуна ове године.

Ађиус појашњава да је секретар 27. маја обавијестио Младића да чека додатне информације, како би могао донијети своју одлуку у наредних седам дана. Ово кашњење од седам дана, како је навео Ађиус, урађено је "у доброј вјери" одобравајући себи више времена за прибављање "релевантних информација и доношење образложене писане одлуке".

Ипак, судија Ађиус је нагласио да је ово већ трећи пут ове године да секретар није донио одлуку о жалбеном поднеску у року од 14 дана. Напоменуо је да Регистрар нема никакво дискреционо право да измијени овај временски рок, а било каква даљња кршења ове одредбе могу резултирати санкцијама у будућности.

Иако секретар није благовремено донио одлуку, Ађуис сматра "како то не значи да су наводи жалбеног поднеска признати као истинити".

У односу на даље жалбе Младића, Ађиус је рекао да он има право да пише независном надзорном тијелу које надзире притворске јединице.

Младић је оперисан 28. марта ове године, а љекари су, како је наведено из ММКС-а, закључили да се он опоравља добро.

Првостепеном пресудом Хашког трибунала Младић је 2017. године осуђен на доживотну казну затвора. Он је на ту пресуду уложио жалбу.

Изношење жалби на пресуду Младићу већ је раније одгађано због измјена у Жалбеном вијећу, које ће донијети коначну пресуду, али и због пандемије вируса корона. Према ранијем плану, коначна пресуда требалo је бити изречена крајем ове године, но због пандемије, завршетак жалбеног поступка на суђењу Младићу очекује се у првој половини 2021. године, а пресуда, чији термин још увијек није потврђен, требала би бити изречена девет мјесеци након изношења жалби.


https://www.glassrpske.com/cir/novosti/vijesti_dana/odbijena-mladiceva-zalba-na-neadekvatno-lijecenje-ostaje-u-pritvoru-umjesto-da-ide-u-bolnicu/321600






 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >