Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Одбрана генерала Младића затражила одгађање расправе о жалбама
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Одбрана генерала Младића затражила одгађање расправе о жалбама Штампај Пошаљи
Субота, 23 мај 2020
22/05/2020 | РТРС | Извор: СРНА

Одбрана генерала Ратка Младића затражила је од судија Међународног суда у Хагу да одгоди расправу о жалбама на првостепену пресуду, оквирно заказану за 16. и 17. јун.

Младићеви адвокати су у поднеску тражили и одгађање статусне конференције, која би требало да буде одржана 29. маја.

Овај захтјев је утемељен на чињеници да браниоци не могу да посјете генерала Младића у притвору у Шевенингену у оквиру припрема за расправу, због тога што је управа притвора такве контакте забранила због опасности од вируса корона.

Одбрана сугерише и да главни бранилац Бранко Лукић, као и неименовани правни савјетник, који би требало да излажу аргументе током расправе о жалбама, тренутно не могу да уђу у Холандију због ограничења које су тамошње власти наметнуле ради спречавања ширења вируса, а која ће важити до 15. јуна.

Према мишљењу одбране, чак и ако би адвокати били примљени у Холандију, морали би да иду у двонедјељни карантин.

Осим тога, браниоци наводе да су љекари савјетовали да "није препоручљиво Младића излагати ризику састанака лицем у лице са адвокатима, нити присуствовању расправама у судници".

- Без сврсисходног састанка са клијентом и његовог присуства расправи о жалбама, ми не можемо наставити по заказаном распореду -  навели су браниоци у поднеску, уз опаску да ће ограничења која је наметнула управа притвора трајати и пошто холандске власти укину своје рестриктивне мјере.

Здравствено стање генерала Младића /78/ још је један од разлога које је одбрана навела за одгађање расправе о жалбама.

Браниоци су нагласили да су добили тек "рудиментарне" информације о томе да ли се Младић потпуно опоравио од операције уклањања полипа на дебелом цријеву и од анемије.

Адвокати су поновили захтјев да "независна медицинска ревизија" установи колико је генерал Младић способан да учествује у процесу.

Међународни механизам за кривичне судове изношење жалби на пресуду генералу Ратку Младићу заказао је за 16. и 17. јуни. Изношење жалби на првостепену пресуду било је првобитно заказано за 17. и 18. март, али је одгођено због генералове операције.

Он је оперисан 28. марта, а љекари су, како је наведено у саопштењу Механизма, закључили да се Младић опоравља добро и да је разумно очекивати да је вријеме од шест седмица опоравка довољно.

Првостепеном пресудом Хашког трибунала из 2017. године Младић је осуђен на доживотну казну затвора због наводних ратних злочина током рата у БиХ.



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=385153




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >