Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Касуповићу и Кесеровићу продужен притвор Штампај Пошаљи
Субота, 28 март 2020
27/03/2020 |  РТРС | Извор: СРНА

Суд БиХ продужио је притвор Сенаду Касуповићу и Јасмину Кесеровићу, оптуженима за организовање терористичке групе, односно ратовање у Сирији.Суд БиХ продужио је притвор Сенаду Касуповићу и Јасмину Кесеровићу, оптуженима за организовање терористичке групе, односно ратовање у Сирији.

Касуповићу притвор може трајати до изрицања првостепене пресуде или нове судске одлуке, а најдуже двије године од дана потврђивања оптужнице, с тим што ће се контрола оправданости ове мјере вршити свака два мјесеца.

Кесеровићев бранилац Сенад Дуповац је потврдио да је Суд у односу на овог оптуженог донио рјешење према којем притвор може трајати најдуже двије године, преноси Бирн.

У оптужницама против Кесеровића и Касуповића је наведено да су њих двојица 23. јануара, односно 12. јула 2013. године напустили БиХ, те су по доласку у Сирију постали припадници терористичке организације "Исламска држава", у чијим редовима су остали све до децембра 2019. године.

Према оптужници, Касуповић и Кесеровић су, заједно с другим лицима из БиХ која су боравила у Сирији с истом намјером, учествовали у терористичким активностима, пружали помоћ и борили се у градовима Мимбиџ, Кобани, Рака и Ал-Баб, у јединици "Бејт командос", која је касније преименована у "Ел-Акса".

Осим ратовања, Кесеровић се терети и за јавно подстицање на терористичке активности, односно да је путем средстава јавног информисања, одјевен у војну униформу и наоружан аутоматском пушком, упутио поруку јавности којом је директно подстицао на извршење тероризма, и то нападима на становништво и убијањем.

Суд БиХ је недавно продужио притвор за двије године оптуженом Армену Џелки, који се терети за ратовање у Сирији, док је у односу на Хамзу Лабидија, Миларема Бербића, Мухарема Дунића и Емира Алишића, против којих се истрага и даље проводи, ова мјера продужена за два, односно три мјесеца.

Тројица оптужених и четворица осумњичених су у децембру 2019. године авионом пребачени у БиХ.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=376510




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >