Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Механизам одбио нове доказе одбране међу којима и из архива ЦИА
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Механизам одбио нове доказе одбране међу којима и из архива ЦИА Штампај Пошаљи
Четвртак, 19 март 2020
БЕОГРАД, 17. МАРТА /СРНА/ - Жалбено вијеће Механизма у Хагу одбило је нове писане доказе које је у жалбеном поступку генералу Ратку Младићу предложила његова одбрана, међу којима су и накнадно објављени документи из архива ЦИА, пишу "Вечерње новости".

У образложењу је наведено да су нови докази морали бити поднесени суду прије првостепене пресуде, а не мјесец дана касније, иако је одбрани тада речено да је рок два мјесеца након пресуде, рекао је листу Младићев бранилац Драган Иветић.

Он је навео да је само предсједавајући судија Приска Матимба Нијамбе издвојила мишљење, сматрајући да ти нови аргументи треба да се уваже јер су релевантни за неке тачке оптужнице, а и поднесени су у року блиском пресуди.

Иветић је рекао да је одбрана приложила 50 нових докумената до којих током првостепеног суђења није могла да дође.

"Међу њима су четири документа из архива ЦИА, који другачије осветљавају шта се све дешавало у рату у БиХ у вези са Сарајевом, муџахединима, наоружавањем и убијање свог народа", каже Иветић.

Како је објаснио, тај материјал није био доступан јер га америчке власти нису раније објелоданиле.

Ту су и документи Унпрофора, као и свједочење бившег команданта Унпрофора, генерала Мајкла Роуза у Дому лордова у Енглеској, гдје је рекао да у Сарајеву нико није гладовао, да је Унпрофор све држао под контролом, али су САД тајно наоружавале муслимане.

Иветић наводи да је један од одбијених доказа и документ Армије БиХ из августа 1994. године у којем се говори да у Сарајеву треба да обуставе снајперско дјеловање.

"Ту је и писмо команданта Армије БиХ генерала Расима Делића, након што се вратио из тајне посете САД, које је послао команданту НАТО за Европу Веслију Кларку. Он му је захвалио на вечери и поручио да им преко Амбасаде јаве кад да очекују оно о чему су причали. После тога је уследило бомбардовање", рекао је Иветић.

Адвокат Иветић је навео да и поред овакве одлуке Вијећа, и без тих нових доказа, одбрана има довољно аргумената за жалбу.


http://89.111.245.19/novosti/771764/mehanizam-odbio-nove-dokaze-odbrane-medju-kojima-i-iz-arhiva-cia.htm


 

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >