Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

На суђењу Агану Рамићу свједок говорио о премлаћивању Штампај Пошаљи
Петак, 06 март 2020
САРАЈЕВО, 4. МАРТА /СРНА/ - На суђењу Агану Рамићу, оптуженом у предмету "Есад Рамић и остали" којима се суди за злочине над Србима на подручју Коњица, свједок тужилаштва Синиша Живак рекао је да га је Рамић 1992. године, као петнаестогодишњака претукао, заједно са још три војника, те да је након тога пет дана мокрио крв и да и данас има посљедице на руци, од удараца.

Живак је рекао да је живио у селу Брђани и да је Рамића познавао као комшију, за кога мисли да је у рату био командир Територијалне одбране /ТО/ у селу.

Присјећајући се дана када је био претучен, Живак је рекао да је Рамић једне прилике дошао са три непозната војника и рекао му да пође с њима да им ухвати јагње.

Живак је навео да је ухватио једно јагње и донио Рамићу, али да му је Рамић, псујући му мајку четничку, рекао да је премршаво и да има минут да ухвати друго или ће пуцати, након чега му је донио друго јагње.

Према његовим ријечима, Рамић је ставио јагње у гепек возила, а потом га ударио кундаком у главу, преноси Бирн.

"Била су још два ударца и пао сам. Прикључују се остала тројица и почињу да ме шутирају. Био сам сав црн, крв је текла из носа, уста, ушију", присјетио се Живак, додавши да га је, када су они отишли, стрина однијела кући.

Свједок је рекао да је пет дана мокрио крв, те да и сада има посљедице на руци која му трне и којом има ограничене покрете, а тужилац Игор Дубак у доказе је уложио љекарску потврду из децембра 2017. године.

Одбрана је приговорила на улагање љекарског налаза, постављајући питање да ли је могуће улагати потврду из 2017. за повреду насталу 1992. године

Одбрану, као и чланове Судског вијећа, интересовало је да ли као полицајац мора бити здравствено и физички у добром стању, на шта је Живак одговорио да је због повреде "други пратилац, а не први", те да посљедњих 17 година ради као возач у полицији.

Живак је говорио и о нападу на Брђане 6. маја 1992. године, када је већина српског становништва отишла у Брадину, те додао да је Брадина нападнута 25. маја.

Испричао је како је Територијална одбрана обавијестила мјештане да иду тражити дјецу која им се нису вратила и да је на позив комшија ишао трактором да из шуме довуку пет тијела.

Према ријечима Живака, тијела су већ била у фази распадања, четворица су имала ране на глави, а један на прсима.

Према исказу свједока, становништво које је 6. маја побјегло из Брђана, позвано је 15. јуна да дође у село Подорашац да дају изјаве.

Живак је рекао да су одведени у логоре "Челебићи" и "Мусала", гдје су задржани до 1994. године, укључујући његовог брата.

Он је истакао да је са другим мјештанима био у Брђанима до почетка августа 1993. године, када је дошла војска и одвела их у "Мусалу", те додао да их је тада одведено око 40 и да је он био најмлађи, а да је најстарији имао 77 година.

Живак је рекао да су у Брђанима држали страже и Срби и Муслимани. Навео је да су комшије српске националности имали ловачке пушке.

Рамић је, као бивши припадник Општинског штаба ТО Коњиц, оптужен за малтретирање малољетног лица у коњичком селу Брђани у љето 1992. године.

Судско вијеће је раније најавило да ће се поступак против Агана Рамића, након саслушања данашњег свједока, спојити с предметом "Есад Рамић и остали".

Он је првобитно био оптужен том оптужницом, али је био недоступан па је поступак био раздвојен у односу на остале.

За злочине над српским цивилним становништвом на подручју Коњица почињене у периоду од маја 1992. до маја 1993. године, оптужени су Есад Рамић, Омер Борић, Шефик Никшић, Аднан Аликадић, Митко Пиркић, Реџо Балић, Хамед Лукомирак, Сафаудин Ћосић, Мухамед Цакић, Исмет Хебибовић, Енес Јахић, Сенадин Ћибо и Жељко Шимуновић.

На терет им је стављено да су починили прогон убиствима, силовањем, затварањем, мучењима и другим нечовјечним дјелима.

Према оптужници, они су били на командним функцијама и припадници Општинског штаба Територијалне одбране у Коњицу, Диверзантско-извиђачког одреда "Акрепи", полиције и стражари у логору "Челебићи".

Суђење ће бити настављено 25. марта.


 
http://89.111.245.19/novosti/767967/na-sudjenju-aganu-ramicu-svjedok-govorio-o-premlacivanju.htm





 
AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >