Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Најава укопа неидентификованих - доказ да су Поточари фалсификат Штампај Пошаљи
Субота, 22 фебруар 2020
Миливоје Иванишевић
БЕОГРАД, 21. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић оцијенио је поводом најаве да ће у Меморијалном центру Поточари 11. јула бити укопана 82 неидентификована лица, да је тај центар "велики бошњачки фалсификат" јер су и до сада на том мезарју "сахрањивани они којима тамо није место".

"Цело то мезарје је један велики фалсификат", рекао је Иванишевић Срни.

Он је додао да постоји оправдана сумња да су идентификоване и жртве првог укопа у Поточарима.

"Када год су укопавали неидентификована имена, ми смо налазили доказе да су ту укопавани злочинци.

Једноставно да се не би знало име, јер иза сваког њиховог имена стоји злочинац и да би прикрили да и даље закопавају злочинце они неће да кажу њихова имена. Не оспоравам ни све друге претпоставке, али бих ово ставио на прво место", рекао је Иванишевић.

Он је нагласио да се већ првих година укопа поставило питање откуд у мезарју више укопаних него тијела која су ископана из масовних гробница.

"Из масовних гробница, по документацији Хашког истражитеља Дина Менинга, откопано је 1.880 тела, а по неком накнадном сведочењу 2.400 тела", рекао је Иванишевић.

Он је навео да је Институт за истраживање српских страдања у 20. вијеку анализирао спискове укопаних до шестог укопа, те је утврђено да су тамо посмртни остаци 800 лица која су гласала 1996. године, а у мезарје су укопана као жртве из 1995. године, нагласивши да све те махинације траже неко објашњење.

"Они то објашњење сувисло и разумно не могу да дају", рекао је Иванишевић.

Он је навео и да су увијек изнова укопавана и приказивана имена оних који су већ били покопани у мезарју, нагласивши да је српска страна до сада открила многе бошњачке трикове у вези са дешавањима у Сребреници и конкретно за Поточаре који су понајвише "војничко гробље".

"На оном спомен-камену на улазу у меморијал има 14 општина. Ја сам то фотографисао и однео Радовану /Караџићу/ у Хаг. Према томе, ту није реч само о Сребреници. Питање колико ту има Тузлака, колико из Кладња, колико из Олова, Сарајева", рекао је Иванишевић.

Он је указао да би, ако се већ не знају имена оних који ће бити покопани у Поточарима 11. јула, Колегијум директора Института за тражење несталих БиХ требало питати са које локације су тијела довезена и ко их је предао.

Иванишевић је нагласио да би то одагнало сумњу да ће међу оним који ће бити сахрањени по муслиманским обичајима бити и српских жртава из околине Сребренице којих је било у неким од 29 масовних гробница на том подручју.

"У масовној гробници Ораховац нађени су посмртни остаци Гојка Тодоровића, Бранке Матић и Војислава Милошевића, а у гробници Козлук посмртни остаци Станка Даниловића. Поставља се питање коме су та тела предата и да ли се икада дошло до информације где се налазе", рекао је Иванишевић.

Он је навео да је посебно загонетна судбина посмртних остатака Матићеве, јер је то једино женско тијело нађено у масовним гробницама на подручју Сребренице.

Бошњачки члан Колегијума директора Института за тражење несталих лица БиХ Амор Машовић најавио је да ће 11. јула у Поточарима код Сребренице бити сахрањена и 82 неидентификована лица.

Удружења која окупљају српске жртве траже да Машовићева намјера буде спријечена јер постоји оправдан страх и сумња да је ријеч о српским жртвама.


 http://89.111.245.19/novosti/764371/najava-ukopa-neidentifikovanih---dokaz-da-su-potocari-falsifikat.htm



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >