Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима arrow Затражено продужење притвора за Кесеровића
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Затражено продужење притвора за Кесеровића Штампај Пошаљи
Четвртак, 16 јануар 2020
15/01/2020 |  РТРС | Извор: СРНА

Тужилаштво БиХ затражило је продужење притвора наредна два мјесеца за Јасмина Кесеровића, једног од седам осумњичених за учешће на сиријском ратишту који су 19. децембра пребачени у БиХ, због опасности од бјекства, утицаја на свједоке, могућег понављања дјела и јер је ријеч о кривичном дјелу за које се може одредити затвор десет година или више.

Тужилац Ћазим Хасанспахић рекао је да Тужилаштво БиХ сада тражи продужење притвора и из других посебних разлога, а не само због опасности од бјекства, јер је истрага проширена и у приједлогу су приложени докази који се односе на више особа које су боравиле у Сирији и виђале тамо осумњиченог Кесеровића.

У наредном периоду, рекао је Хасанспахић, вршиће се додатне провјере и испитивања оних који су се у међувремену вратили из Сирије, те да постоји оправдана сумња да ће Кесеровић, свјестан тежине кривичног дјела за које се сумњичи, утицати на свједоке, преноси Бирн.

- Уз приједлог смо доставили и видео-запис на коме се без сумње налази Јасмин Кесеровић који позива муслимане широм Европе и свијета ријечима: "Устаните муслимани, убијајте хришћане и њихове слуге, постављајте им експлозив... убијајте их онако како сте у могућности. Немојте правити разлику између цивила и војника" - навео је тужилац.

Према Тужилаштву, изласком Кесеровића на слободу, била би узнемирена јавност која је у великој мјери била упозната о овом видеу.

Он је рекао да је потјерница за Кесеровићем расписана 2015. године, а да је он међу првима 2013. отишао у Сирију, о чему постоје материјални докази, те да седам година није био доступан правосуђу БиХ.

- Међу доказима је и изјава његовог оца, Џевада Кесеровића, који га је позивао да се врати, али Кесеровић није имао изражену жељу за повратак, већ је супротно позивао и остале чланове породице да му се придруже -рекао је Хасанспахић.

Сенад Дуповац, адвокат Кесеровића, оцијенио је да су наводи Тужилаштва "бомбастични", затраживши блаже мјере, односно кућни притвор за свог брањеника.

Он је рекао да је Кесеровић отишао у Сирију у моменту када терористичка организација Исламска држава није постојала и када није било одлуке о томе да је то терористичка организација.

У то вријеме, према Дуповцу, постојало је "Арапско прољеће" у Сирији.

- Сам одлазак у Сирију није кривично дјело... У контексту снимка Тужилаштво није навело ко је, кад и гдје снимао видео и ко га је објавио - навео је Дуповац, тврдећи да је Кесеровић у вријеме настанка видеа био у курдском логору.

Он је истакао да Кесеровић није покушавао уклонити никакве трагове и доказе, те да су набројани свједоци из приједлога Тужилаштва БиХ за продужење притвора у ствари истражитељи Агенције за заштиту БиХ који нису боравили у Сирији, на што је тужилац Хасанспахић приговорио, додавши да се намјеравају саслушати и одређени заштићени свједоци.

Осим Кесеровића, у БиХ су пребачени Емир Алишић, Сенад Касуповић, Миралем Бербић и Хамза Лабиди, Армен Џелко и Мухарем Дунић, који су такође осумњичени за учествовање на страним ратиштима и којима је Суд БиХ у децембру одредио једномјесечни притвор.

Досад је Суд БиХ осудио 26 мушкараца на укупно 51 годину и два мјесеца затвора због одласка на ратишта у Сирији, покушаја одласка или регрутовања других особа за ту сврху.



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=366066














AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >