Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђења за злочине над Србима у Крајини; Стипић: Посмртни остаци пронађени у дворишту Штампај Пошаљи
Уторак, 24 децембар 2019
23/12/2019 | СРНА

На суђењу Атифу Дудаковићу и још петнаесторици припадника и команданата Петог корпуса такозване Армије БиХ за злочине над Србима на подручју Крајине 1995. године, свједок Тужилаштва БиХ Славка Стипић испричала је да су посмртни остаци њеног оца Миће и брата Душана Ћулибрка пронађени у дворишту куће у селу Орашко Брдо у општини Босански Петровац 1995. године.

- Комплетни посмртни остаци оца пронађени су 2013. године, а брата нису. Извршена је идентификација, преузели смо посмртне остатке и они су сахрањени у Приједору 2016. године - навела је Стипићева.

На питање одбране да ли је ико видио да су њен брат и отац убијени, она је одговорила да нико није ни био ту, јер су сви побијени, преноси Бирн.

Стипићева је навела да је била у Санском Мосту док није почела офанзива у септембру 1995. године, када је пао Петровац.

- У Санском Мосту је настао хаос. Ми смо отишли за Приједор - посвједочила је она и додала да су у Орашком Брду, осим оца и брата, остали и рођаци Мирко и Боро Ћулибрк са којима је требало да изађу из села, а чији посмртни остаци нису пронађени.

Стипићева је рекла да је рођак Мирко вјероватно био припадник Војске Републике Српске и да зна да је био рањен на динарском ратишту.

Свједок Љиљана Новаковић изјавила је да је у селу Крњелуша у Босанском Петровцу остао њен стриц Илија Ступар и да је нестао.

Новаковићева је навела да је рођак испричао њеним родитељима, који су то пренијели њој, да је стриц остао у својој кући и да је нестао из ње.

Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против Дудаковића и још 15 припадника и команданата Петог корпуса такозване Армије БиХ за злочине против човјечности на подручју општина Босански Петровац, Кључ, Босанска Крупа, Сански Мост и ратни злочин над цивилима на подручју општина Бихаћ и Цазин.

Осим Дудаковића, оптужени су Екрем Дедић, Санел Шабић, Ибрахим Шиљдедић звани Шиљо, Сафет Салихагић, Адис Зјакић, Хасан Ружнић, Реџеп Злојић, Самир Солаковић, Фатмир Муратовић, Мухарем Алешевић, Хусеин Балагић, Един Домазет, Ејуб Кожењић звани Ејко и Шеширџија, Ибрахим Надаревић и Саид Мујић.

Против 17. оптуженог Алета Хоџића предмет је раздвојен након што је Суд добио налаз тимског вјештачења и он ће бити посебно довршен када се за то стекну услови.

Оптужница их терети за убиство више од 300 Срба, међу којима највише цивила, углавном старије животне доби, као и војника који су се предали или били заробљени и тако онеспособљени за борбу.

Тијела једног броја жртава пронађена су након рата и ексхумирана из више појединачних и масовних гробница, а за некима од убијених још се трага.

Дио оптужнице за Дудаковића односи се на ратне злочине над жртвама бошњачке националности, припадницима и присталицама Народне одбране Аутономне покрајине западна Босна за вријеме сукоба у Цазинској крајини, на подручју општина Бихаћ и Цазин.

Наредно рочиште заказано је за 6. јануар.



https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=363352


 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >