Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Суђење Махмуљину: Свједок био на ифтару у кампу одреда Ел муџахедин Штампај Пошаљи
Среда, 18 децембар 2019
18/12/2019 | РТРС | Извор: СРНА

На суђењу некадашњем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће, свједок одбране Фаик Узуновић изјавио је да није имао службени контакт са припадницима одреда "Ел муџахедин", али да је једном био на ифтару у њиховом кампу.

Узуновић, који је током рата био помоћник команданта за морал Трећег корпуса Армије РБиХ, испричао је да га је на ифтар позвао један, како је навео, домаћи борац одреда "Ел муџахедин".

- Ја сам се одазвао на позив тог борца и отишао тамо. Владала је пријатна и пријатељска атмосфера. Наши борци су веома уважавали храброст припадника тог одреда - нагласио је Узуновић.

Он је додао да никада није добио никакав акт из одреда "Ел муџахедин", а никада им није ни упутио неки допис.

Тужилац Седин Идризовић свједоку је предочио низ докумената команде Трећег корпуса који доказују да су одређени извјештаји и наредбе достављани одреду "Ел муџахедин", од којих је нека саставило Одјељење за морал.

У једном од докумената Одјељења за морал у којем су оцијењени помоћници команданата за морал у бригадама Трећег корпуса, наведено је да је извјесни Башић Абдул Малик из одреда "Ел муџахедин" добио оцјену пет.

Узуновић је одговорио да те документе никада раније није видио и да је изненађен, указујући да на њима нема његовог потписа, већ да је неко потписао "за њега", правдајући се да је често био одсутан и на боловању.

Нихад Фејзовић, некадашњи начелник ветеринанрске службе у Сектору за логистику Трећег корпуса, које је било задужено за контролу хране која се дијелила припадницима овог корпуса, рекао је да је по службеној дужности контактирао са свом јединицима из састава овог корпуса, али да никада није имао контакте са одредом "Ел муџахедин", те да није знао ни гдје се налазе.

Тужилац је Фејзовићу предочио документ из 1995. године - анализа логистичког плана подјеле материјално-техничких средстава по јединицама, у којем је, између осталог, наведено да је одреду "Ел муџахедин" испоручено 150.000 метака калибра 7,62 пута 39 милиметара, на шта је свједок рекао да му тај документ није познат.

На питање члана Судског вијећа Мире Смаиловић да ли се икада запитао на који начин се хранило 600 припадника одреда "Ел муџахедин", Фејзовић је рекао да га то није интересовало.

Одбрана је данас Судско вијеће обавијестила да је одустала од саслушања 21 најављеног свједока, а да постоји дилема још око три свједока, док још нису одлучили да ли ће свједочити оптужени Махмуљин.

Оптужница терети Махмуљина да, као командант Трећег корпуса у чијем је саставу дјеловао и одред "Ел муџахедин", није ништа предузео да спријечи злочин припадника тог одреда над ратним заробљеницима и српским цивилима током војне акције на ширем подручју Завидовића и Возуће 1995. године.

Према оптужници, припадници одреда "Ел муџахедин" су од 11. до 29. септембра 1995. године убили 52 ратна заробљеника.

Рочиште одржано 20. новембра било је затворено за јавност због свједочења заштићеног свједока одбране.

Наредно рочиште требало би да буде одржано 15. јануара.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=362672


 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >