Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Жртва свједочила о силовањима у логору у Доњој Махали Штампај Пошаљи
Среда, 11 децембар 2019
11/12/2019 |  РТРС | Извор: СРНА

У наставку суђења десеторици припадника ХВО за злочине над Србима у Орашју 1992. године, заштићена свједокиња Тужилаштва БиХ "С-2" изјавила је данас да су је у логору у Доњој Махали силовали Мате Живковић Ракијица, Мате Баотић Чикин и Дамир звани Дама.

- Стално су ме одводили, неко од њих дође ноћу, удари ме ногом у ногу и каже: "Дижи се!". Ракијица ме сваку ноћ водио у неку оставу и силовао. А једном ме је силовао и у ходнику иако сам била болесна - рекла је свједокиња.

Она је потврдила да је свакодневно виђала Ракијицу, за којег је рекла да је био нижи, мало храпавог лица и носио бијели опасач.

Говорећи о мукама и страхотама које је преживјела, она је посебно истакла понижење које је доживјела када ју је Дама силовао на клупи.

- Била је ноћ и полицајци су гледали кроз стакло како ме Дама силује. Нисам видјела ко је гледао, али сам чула како се смију. Осјећала сам се грозно, понижено - испричала је жртва.

Она каже да је о страхотама које је преживљавала у то вријеме једино испричала човјеку који је, као некадашњи фудбалски судија у некадашњем Босанском Броду, добио надимак Јазија, а са којим је преко дана радила у кухињи.

- Јазија је виђао како ме одводе и ја сам му испричала да ме силију. Питао ме како могу то да издржим, да не спавам ни дању, ни ноћу - рекла је "С-2".

Своје данашње свједочење, она је почела исказом да су 23. септембра 1992. два припадника ХВО њу и супруга одвели на стадион у тадашњем Босанском Броду, гдје је био логор за Србе, под оптужбом да су имали оружје.

Након двије - три седмице пребачени су у Средњошколски центар у том граду, гдје су доведени и српски заробљеници из Новог Града и Свилаја, одакле су сви заједно, њих 200, преко моста пребачени у Славонски Брод.

- Ишли смо пјешке, а ја сам са још једном женом водила полупечену жену из Теслића, која није могла да хода. Она је од болова и исцрпљености пала поред једне цркве, а ми је нисмо смјеле подићи јер су нам војници рекли да се не смијемо задржавати. Ту су је убили - испричала је она.

Сутрадан су их, прича она, скелом преко Саве пребацили у школу у Доњој Махали, гдје су затекли војну полицију ХВО. Рекла је да су сви, мушкарци и жене, били на супротним странама у великој сали и да нису смјели међусобно да комуницирају.

- Поред мене, биле су Мара Шили из Босанског Брода, Роса Мршић из Модриче и ментално обољела Насиха за коју не знам како се презива и одакле је била. Спавале смо на спужви поред врата. Њих полицајци нису толико дирали, Мара је била старија жена, а оне двије су биле болесне. Ниједна од њих данас није жива - испричала је она.

Потврдила да је у објекту гдје су били затворени, била собица коју су звали "тамница", а у којој су војни полицајци тукли и злостављали мушкарце, међу којима је био и "Сретко, веома млад момак из Новог Града".

- Страшно су их тукли, чула се вика, запомагање и јауци. Осим тога, одводили су их на копање ровова одакле су се враћали прљави и рањени. Неки се нису ни вратили - рекла је она.

Она је потврдила да је размијењена 27. децембра 1992. године, након скоро три мјесеца у заточеништву, а да је њен супруг пребачен у други логор.

- С њим нисам имала никакав контакт, а вјероватно је знао шта се са мном дешавало. Он је након десет мјесеци изашао из логора и, нажалост, након свега што смо преживјели, нисмо успјели да превазиђемо неке несугласице и сачувамо наш брак - изјавила је она.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО, те војне и цивилне полиције у Орашју.

Матузовић, Живковић и Ђурић оптужени су и да су, заједно са њима познатим припадницима војне полиције ХВО, у шупи у Доњој Махали и у логору у основној школи у том мјесту учествовали у убиствима, мучењу и нечовјечном поступању према ратним заробљеницима.

Суђење ће бити настављено 18. децембра.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=361731





AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >