Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Дудаковић и остали: Офанзива Петог корпуса АБиХ Штампај Пошаљи
Понедељак, 09 децембар 2019
Албина Соргуч | 09.12.2019 | Detektor.ba

На суђењу бившем команданту Петог корпуса Армије Босне и Херцеговине (АБиХ) Атифу Дудаковићу и осталима, свједок Тужилаштва БиХ испричао је да му је отац остао у селу када је у септембру 1995. почела офанзива, а да је његово тијело идентификовао у марту 1996. године.

Радомир Радошевић, некадашњи припадник Војске Републике Српске (ВРС), изјавио је да је био на дрварском ратишту када је 13. или 14. септембра 1995. године почела офанзива Петог корпуса АБиХ.

“Кад је почела офанзива Армије БиХ, почело је да пада све”, казао је свједок.

“Мајку сам 14. септембра 1994. године нашао у Приједору. Питао сам за оца, мајка ми је рекла да није хтио да иде из Врточа (опћина Босански Петровац), да се неће десити то што се десило. Убијен је”, казао је свједок.

Он је на питање Одбране потврдио да претпоставља да је убијен, али да не зна ко му је убио оца. Потврдио је да не зна околности и начин смрти оца, те да се, према причама, наводно “није помјерао из села”.

Радошевић је посвједочио да је одмах, након што му је мајка рекла да му је отац остао у селу, пријавио његов нестанак.

“Брат и ја смо ишли на препознавање. Тијело је било у доста добром стању. На основу тога сам закључио да није давно убијен. У грудном кошу је имао рупе од метака. Преузели смо тијело и сахранили га. Циљ је био да се тијело преузме и достојно сахрани”, казао је свједок, додавши да мисли да је идентификација била 23. или 24. марта, а сахрана 25. марта 1996. године.

Осим Дудаковића, за злочине против човјечности почињене на подручју опћина Босански Петровац, Кључ, Босанска Крупа и Сански Мост те околних села, за убиства више од 300 особа, прогоне и уништење вјерских објеката, терете се бивши припадници Петог корпуса Екрем Дедић, Санел Шабић, Ибрахим Шиљедић, Сафет Салихагић, Адис Зјакић, Хасан Ружнић, Реџеп Злојић, Самир Солаковић, Фатмир Муратовић, Мухарем Алешевић, Хусеин Балагић, Един Домазет, Ејуб Коњежић, Ибрахим Надаревић и Саид Мујић.

Одговарајући на питање Дудаковићевог браниоца Асима Црналића, свједок је потврдио да је заједно с војницима ВРС-а бјежало и цивилно становништво из Врточа, док су неки остали.

Радошевић је на питања Ифета Ферагета, браниоца оптуженог Муратовића, потврдио да је 5. маја 1992. био мобилисан у ВРС, те да је задужио наоружање у Врточу. Он није желио одговорити на питање да ли је са јединицом учестовао у нападу на Бихаћ.

“Не бих давао одговор”, рекао је свједок, а Жељка Маренић, предсједавајућа Вијећа Суда БиХ, казала је да свједок не мора дати одговор.

Свједок је потврдио да је видио када је “пало Врточе”, те да је већина цивила напустила Босански Петровац када је он дошао до Петровца.

Како је рекао, није му била позната јединица “Орлови с Грмеча”.

Наставак суђења је 23. децембра.

 
http://detektor.ba/dudakovic-i-ostali-ofanziva-petog-korpusa-abih/






 

AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >