Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Мркоњић Град arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

БиХ седма у свијету по броју одлазака џихадиста Штампај Пошаљи
Петак, 15 новембар 2019
15/11/2019 | РТРС | СРНА

БиХ је седма у свијету по броју одлазака џихадиста у терористичку организацију Исламска држава, у односу на број становника, подаци су истраживања спроведеног у Краљевском колеџу у Лондону.

У студији се наводи да су из БиХ, која има око 3,5 милиона становника, отишла 323 држављанина, од којих 81 малољетник и 61 жена, пише Вечерњи лист, издање за БиХ.

Претпоставља се да је током боравка у Сирији и Ираку посљедњих година погинуо знатан број држављана БиХ, док је у БиХ забиљежено да је погинуло 71 лице, међу којима три жене и четири малољетника.

У студији се наводи да су мушкарци из БиХ који су се прикључили терористичкој организацији Исламска држава у просјеку имали 32 године, за разлику од жена које су имале 27 година.

У овом документу се наводи да се у БиХ са подручја које је контролисала Исламска држава, након њеног слома, вратило тек 46 мушкараца, шест жена и четири малољетна лица.

Лист подсјећа да је недавно министар безбједности у Савјету министара у техничком мандату Драган Мектић рекао да се у заробљеничким камповима налази 100 мушкараца, 160 жена и дјеце који су тамо завршили након слома ове терористичке организације, а који се могу повезати са БиХ и имају право на повратак.

Недавно је стручњак за међународну безбједност Гордан Акрап указао да се БиХ мора уозбиљити и суочити са свим проблемима који је чекају, међу којима је и питање радикализма и екстремизма, против чега се у овој земљи не предузима ништа.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=358330




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >