Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Пале arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

О планирању напада на Чемерно свједочио Сенад Јашарспахић Штампај Пошаљи
Петак, 01 новембар 2019
31/10/2019 | РТРС | СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Сенад Јашарспахић данас је на суђењу оптуженима за злочине над српским цивилима у илијашком селу Чемерно 1992. године свједочио о планирању напада на хаубице које су биле лоциране у том мјесту.

Јашарспахић, који је до рањавања 5. јуна 1992, био командир чете такозване Армије БиХ на Влахињама, локалитету гранатираном из правца Чемерна, рекао је да је у чети било људи из породица Смоло, Сикира, Шкуљ, те да је тог дана у гранатирању рањен у раме и главу и пребачен у болницу у Високо.

Кад је ријеч о планирању напада на село Чемерно, свједок је испричао да су хаубице лоциране између 1. и 5. јуна, а да је планирање напада и цртање по картама било 5. јуна 1992.

Свједок је потврдио да није био непосредни учесник напада на село Чемерно, али да је касније у болници чуо да је извршен задатак, да су хаубице неутрализоване тако што је једна гурнута низ литицу, а у другу је стављен експлозив у који је пуцано.

Јашарспахић је, док је био у болници, чуо да је једна жена током напада на Чемерно хеклером пуцала из штале и убијена.

Свједок Тужилаштва је рекао да је чуо да је оптужени Теуфик Турудић након његовог рањавања преузео команду, иако није учествовао у планирању напада на Чемерно.

Тужилац Владимир Симовић прочитао је исказ преминулог свједока Жељке Пантић који је дала у Угљевику припадницима ЦЈБ Бијељина 31. јануара 2007. године.

Симовић је навео да је Пантићева, која је преминула 23. новембра 2011. године, према исказу, у село Чемерно дошла 10. маја гдје је са још 12 лица боравила у кући њеног оца Ђорђа Трифковића.

Према исказу Пантићеве, напад на Чемерно започео је 10. јуна 1992. године у 5.00 часова из правца села Корита, а она се са још неколико људи сакрила у оближњу пећину гдје су остали до краја напада.

Према наводима из исказа, када су је из пећине спасили припадници Војске Републике Српске око 17.00 часова Пантићева је уз пут видјела тијела 30 побијених људи, од којих су неки били заклани, међу којима су били Јадранка и Ранка Спасенић.

Одбране оптужених тврде да у исказу има контрадикторности.

Тужилаштво БиХ оптужило је Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију, те Хамдију Спахића да су крајем маја и у првој половини јуна 1992. заједно са другим лицима свјесно учествовали у удруженом злочиначком подухвату у селу Чемерно.

Оптужница бивше припаднике Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције тадашње БиХ терети да су 10. јуна 1992. напали Чемерно у којем су убили 30 Срба, међу којима је најмлађа жртва имала 16, а најстарија више од 80 година.

Убијено је десетак жена, а у нападу је паљена покретна и непокретна имовина Срба који су мучени и убијани.

Наредно рочиште заказано је за 7. новембар.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=356453



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >