Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Горажде: Још једна срамотна пресуда Суда БиХ, због ратног злочина над Србима. Штампај Пошаљи
Субота, 26 октобар 2019
Мекезу двије године за злочин над Србима -казна испод законског минимума!

25/10/2019 |  РТРС

Злочин доказан, казна испод законског минимума. Судско вијеће, којем је предсједавала Медиха Пашић, на двије године затвора првостепено, осудило је бившег начелника Станице јавне безбједности Горажде Ибру Меркеза, због затварања и нечовјечног поступања над више од 100 горажданских српских цивила.

Његов насљедник на функцији, Предраг Богунић и командир станице полиције Ешеф Хурић - као саизвршиоци, ослобођени су кривице.

Судско вијеће у идентичном саставу које је ономад одговорности за злочин над Србима, ослободило првог горажданског војника Ахмета Сејдића, на сличан начин "наградило" је и водеће горажданске ратне полицајце.

Медиха Пашић, Мира Смајловић и Зоран Божић, за срамну одлуку понудили су још срамнија образложења: "Полиција није имала никаквих надлежности над цивилима затвореним у полицијској станици".

А Предраг Богунић и Ешеф Хурић нису одговорни за то што је стамбена зграда преко пута полиције претворена у још један логор за Србе.

- С обзиром на наведено чињенично стање и настале посљедице, вијеће је цијенило наведене олакшавајуће околности особитим, па је оптуженог осудило на казну затвора испод законсконом прописаног минимума за ово кривично дјело у трајању од двије године - образложила је Медиха Пашић.

За затварање Срба у полицијску станицу данас је била одговорна војска. А прије само три мјесеца командир јој Ахмет Сејдић за исти злочин – ослобођен.

За утамничење Срба – дјеце, трудница, стараца у згради преко пута полицијске станице, по мјерилима судија - крив је, у међувремену преминули Хаџо Ефендић.

А Ибро Меркез са својим полицајцима, Србе је - у спорну зграду по наредби Ефендића, само "концентрисао" без хране, воде и основне хигијене, као живи штит у вријеме гранатирања само их држао искључиво на посљедњем спрату, само их тјерао да раде за потребе полиције и "само" их чувао да случајно не побјегну.

- Ово је срамно, понижавајуће за људе, да су пашчад боље би се пресудило - огорчена је Фатима Николић.

"Настале посљедице" за судијски трио – очигледно занемарљиве. Ваљда је неважно то што је без љекарске помоћи у полицијском затвору преминуо, на Требјешком брду претходно претучени, Божо Крстовић.

Мало касније и Душан Чарапић.

Непосредно након пуштања из затвора Гоја Ђоковић, потом Анђа, Драго и Јован Чарапић. С Јованом је тамновао и тада малољетни син Мирослав.

- Без текста и без ријечи сам ако вјерујете. Једноставно, то је искључиво суд за Србе, а Срби што су страдали то нити ко призна нити ко види, нажалост - каже Мирослав.

Горажданску тортуру од родног Бучја до полицијског казамата, заједно са мајком, сестром и још 32-оје Срба прошла је и Станица Чарапић. Није ово правда, већ ругање жртвама, каже.

- То је безобразлук, велики. Двије године нас 35 онако прогањао и Меркез и Сејдић и сви. Сејдић је дошо навече по нас. Да је могао, све би нас побио на мјесту - емотивно прича Станица.

Предсједница Српске Жељка Цвијановић кратко је оцијенила да пресуде, попут данашње, служе само да би се потврдиле раније сарајевске политичке пројекције: "Правиле су се разне манипулације управо да би неке пресуде као ова биле благе, непостојеће".

Ослобађајућа пресуда Ахмеду Сејдићу на ревизији је пред Апелационим вијећем.

И за данашњу Тужилаштво жалбу најављује.

Да ли ће другостепени орган покушати да спасе бар минимум достојанства бх. правосуђа, или ће убијени и мучени гораждански Срби остати још један у низу злочина без казне!?


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=355789




AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >