Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Настављено суђење Дрековићу; Свједочио Радивоје Мандић Штампај Пошаљи
Уторак, 01 октобар 2019
01/10/2019 |  РТРС | СРНА

У наставку суђења генералу такозване Армије БиХ Рамизу Дрековићу за ратни злочин над српским цивилима у Калиновику 1995. године, свједок Тужилаштва БиХ Радивоје Мандић испричао је како је Станислава Копривица погинула 3. јуна 1995. године од гранате испаљене са подручја Бјелимићи.

- Гранате су испаљене из правца Бјелимића, Коњица. Било их је и из Трескавице и Љуте, а мала /Станислава/ је погинула од те из Бјелимића - рекао је Мандић, додавши да је тог дана оштећена и његова кућа, која је око 200 метара удаљена од центра Калиновика, гдје је Станислава погинула.

Свједок је нагласио да је након тог гранатирања настала паника и да су људи бјежали гдје је ко имао да иде, те да је гранатирање настављено и наредних дана, преноси Бирн.

Тужилаштво БиХ утврдило је да је други свједок Миливоје Сладоје преминуо прошле године, те је у наставку суђења прочитана његова изјава у којој је наведено да је 3. јуна прва граната ударила у кров сусједне зграде Скупштине општине, гдје се он налазио, док је друга пала код хотела "Лелија", куда су се дјеца враћала из школе кући.

- Ту је погинула Станислава, а рањена Душанка Нишић. Она је имала рану код бубрега, то сам видио кад сам пришао. Узео сам је у наручје и кренуо у Дом здравља Калиновик - наведено је у изјави.

Сладоје је додао да је касније наишао Милан Лаловић, у чији су ауто смјестили Душанку и одвезли је у Дом здравља.

- У Дому здравља је преузео доктор Славко Ждрале и пружио јој прву помоћ, а како сам ја био директор школе прије рата, Пајо /домар/ је претпоставио да ћу препознати дјевојчицу која је преминула у једној од соба. Тијело јој је било измасакрирано, те је нисам могао препознати - прочитано је из изјаве.

Одбрана је на ову изјаву уложила приговор законитости, тврдећи да су постављена питања била субјективна.

Према оптужници, Дрековић је у прољеће 1995. издао директну, строго повјерљиву наредбу артиљеријским јединицама на ширем подручју општине Коњиц да изврше неселективно гранатирање Калиновика, насељеног Србима.

У оптужници се наводи да је у гранатирању током маја и јуна 1995. године убијено петнаестогодишње дијете, а теже и лакше рањено више дјеце и одраслих, те разорено више објеката.

Дрековића оптужница терети да је у својству команданта Четвртог корпуса такозване Армије БиХ поступао супротно одредбама Женевских конвенција о заштити цивила за вријеме рата.

Наставак суђења заказан је за 15. октобар.

https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=352713



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >