Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Чемерно (Илијаш) arrow Свједок потврдио да је са оптуженима ишао у акцију на Чемерно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Свједок потврдио да је са оптуженима ишао у акцију на Чемерно Штампај Пошаљи
Петак, 27 септембар 2019
26/09/2019 |  РТРС| СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Муриз Сикирић данас је на суђењу оптуженим за злочине над српским цивилима у илијашком селу Чемерно у јуну 1992. године потврдио да је са неколико оптужених ишао у акцију на Чемерно.

Сикирић је рекао да се 23. маја 1992. године добровољно јавио за одлазак на терен заједно са другим мјештанима Папратнице, у општини Какањ, укључујући Сенада, Бењамина и Хариса Сикиру.

Истичући да су у Какњу задужили оружје, а да су у Брези имали краћу обуку, Сикирић је навео да је командир вода био Теуфик Турудија Туфо, а од старјешина био је и Џемал Хаџић, преноси Бирн.

Он је навео да им је било речено да иду на Чемерно да униште хаубице и да их је кренуло 20 до 25.

Сикирић је испричао да су дошли на плато изнад Чемерна и да су се спуштали према хаубицама, наводећи да су с њим били Бењамин, Харис и Салих Сикира, као и Седин Смоло, а да је касније видио и Џемала Смолу.

Он је навео и да се сјећа штале у којој су били сандуци са муницијом, додавши да су једну или двије хаубице успјели гурнути, а да су друге минирали и скинули им оптичке инструменте.

Сикирић је додао да га је било страх, да није видио шта други раде и да му није познато да ли је било убистава, те да није видио заробљавања.

На питања браниоца Изета Баждаревића, свједок је потврдио да су око хаубица били војници и да су запуцали на њих.

Кемал Шуљ испричао је да је као добровољац из села Брњиц, у општини Какањ, био у воду Мирзета Шкуља, а да је постојао и други вод, чији је командант био Теуфик Турудија Туфо.

Он је испричао и да су, након боравка у Брези, отишли на Влахиње, гдје је одређено да Туфин вод иде на Чемерно, додавши да се Туфо није ништа питао.

Шуљ је рекао да у то вријеме није познавао припаднике другог вода, а да је касније сазнао ко је ишао на Чемерно, али да се сада не сјећа.

Тужилаштво БиХ терети бивше припаднике Територијалне одбране, те активног и резервног састава полиције – Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију, те Хамдију Спахића и Нехруа Ганића - да су у јуну 1992. године учествовали у удруженом злочиначком подухвату у селу Чемерно.

Оптужени су да су 10. јуна 1992. извршили напад на Чемерно пуцањем, бацањем бомби, мучењима и паљењем имовине, што је за резултат имало смрт 30 особа српске националности.

Суђење ће бити настављено 10. октобра.


https://www.rtrs.tv/vijesti/vijest.php?id=352147





 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >