Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац arrow Предмет Махмуљин: Арнаутовић - Нелегалан долазак страних бораца у БиХ
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Предмет Махмуљин: Арнаутовић - Нелегалан долазак страних бораца у БиХ Штампај Пошаљи
Четвртак, 05 септембар 2019
САРАЈЕВО, 4. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења бившем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995, свједок одбране Шаћир Арнаутовић рекао је да је Управа службе војне безбједности имала информације и о страним држављанима који су се током рата борили у БиХ.

Арнаутовић је као замјеник начелника Управе безбједности Трећег корпуса од 1994. до краја рата, уз друга задужења из свих корпуса потчињених Генералштабу такозване Армије БиХ прикупљао сазнања и о одреду "Ел муџахедин".

"Управа је имала велики број интересантних информација. Начин њиховог доласка показао се несвакидашњим. Долазили су нелегалним путем као мисионари, новинари, те под кринком хуманитарних организација која им је била најбоља позадина да обавјештајно или субверзивно дјелују на нашем подручју", изјавио је Арнаутовић.

Свједок је рекао да су информације о одреду "Ел муџахедин" биле довољан аларм да о овим сазнањима упознају тадашњег команданта корпуса Расима Делића, који је од начелника управа затражио приједлог мјера и активности које треба предузети по том питању.

"План оперативне акције `Врандук` од 12. маја 1995. показује да се озбиљно приступило рјешавању проблема са одредом `Ел муџахедин`. Циљ акције, која је спроведена у октобру 1993, био је распуштање тог одреда или његово увођење у наш систем руковођења и командовања, чији дио су они морали бити. Проблем је представљала идентификација тих страних лица, коју Управа никада није утврдила до краја", испричао је Арнаутовић.

Арнаутовић је рекао да командант Трећег корпуса самостално није могао расформирати ниједну јединицу, па ни "Ел муџахедин", подсјетивши да је то било искључиво у надлежности тадашњег предсједника Алије Изетбеговића.

Према његовом исказу, током 1994. и 1995. године, Управа није добила информације да је одред "Ел муџахедин" починио ратне злочине, те додао да командант Трећег корпуса никада није опструисао истраге против припадника тог одреда.

"Оперативни подаци Управе дефинитивно потврђују да у периоду 1994-1995. одред `Ел муџахедин` није био у систему Армије БиХ", изјавио је Арнаутовић.

Оптужница терети Махмуљина да као командант Трећег корпуса, у чијем је саставу дјеловао и одред "Ел муџахедин", није ништа предузео да спријечи злочин припадника тог одреда над ратним заробљеницима и српским цивилима током војне акције на ширем подручју Завидовића и Возуће 1995. године.

Према оптужници, припадници одреда "Ел муџахедин" су од 11. до 29. септембра 1995. године убили 52 ратна заробљеника.

Наставак суђења заказан је за сриједу, 11. септембар.


 
 http://89.111.245.19/novosti/719428/arnautovic-nelegalan-dolazak-stranih-boraca-u-bih.htm
 
 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >