Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Крупа на Уни arrow Починиоци злочина
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Албанци са КиМ формирали јединицу у Сирији Штампај Пошаљи
Среда, 14 август 2019
Агенције | 13.08.2019 | Глас Српске

Приштина - Један број Албанаца с Косова и Метохије, који се придружио тзв. Исламској држави и наставио да ратује у Сирији, окупљен је у једној етнички чистој јединици под називом "борбена група" и сматра се најстрашнијом на сиријским ратиштима.

Како пише портал "Метро њуз", то је забиљежено у извјештају Војне академије и Центра за борбу против тероризма Сједињених Америчких Држава.

- Посљедње активно присуство џихада из региона у Сирији је етничка албанска јединица у оквиру ХТС-а. Борбену јединицу "Катиба" чине етнички албански борци који дјелују око сјеверозападне сиријске провинције Идлиб - наводи се у извјештају, преноси приштинска "Газета експрес".

Припадници ИС-а из других земаља западног Балкана, наводи се, ратују у Сирији уједињени са припадницима других народа, а само Албанци имају своју етнички чисту јединицу, која је добро припремљена и у доброј је војној форми.

Моноетничка јединица Албанаца има своју командну структуру, што указује да њихов број није занемарљив.

Према процјенама појединих безбједносних служби, од 2012. године око 300 Албанаца са Косова је отишло на Блиски исток да би се борили са исламским екстремистима. Вјерује се и да су многи још тамо, укључујући жене и дјецу.

Међународне безбједносне агенције упозоравају на ризик који представљају повратници. Самопрозвана косовска влада је 2015. године усвојила закон који је борбу у страним државама означио као кривично дјело, прописујући казну до 15 година затвора.

Међутим, за разлику од других земаља западног Балкана, које борцима на страним ратиштима изричу жестоке казне када се врате кући, Приштина је у том погледу толерантна и просјечна казна затвора која им се изриче је око три и по године.

Као резултат тога, око 40 одсто осуђених за тероризам на Косову и Метохији већ је одслужило те казне и пуштено је из затвора.

Кампови

На Косову постоји најмање пет кампова Исламске државе за обуку, коју спроводе бивши борци ОВК. Највећи кампови, наводно, су смјештени у областима у околини Урошевца и Ђаковице, као и округу Дечани.


https://www.glassrpske.com/cir/novosti/svijet/albanci-sa-kim-formirali-jedinicu-u-siriji/290509


Албанци формирали етнички чисту јединицу у Сирији

ВАШИНГТОН, 12. АВГУСТА /СРНА/ - У Сирији је активна јединица џихадиста под називом "Џемати Албан", коју чине само Албанци, наводи се у Извјештају Центра за борбу против тероризма при америчкој војној академији "Вест Поинт".

"Џемати Албан" је активна у провинцији Идлиб на сјевероистоку Сирије.

Командант јединице је Абдул Џашари /42/ из Сјеверне Македоније и познат је под ратним именом Абу Катада ал Албани.

Америчко Министарство финансија ставило је Џашарија на листу терориста 10. новембра 2016. године и његово име се недавно појавило на меморандумима "Хајат Тахрир ал Шама" као једног од чланова вишег комитета задуженог за напоре за помирење са џихадистичком фракцијом Хурас ал Дин.

Од 2012. године 1.070 људи из БиХ, Сјеверне Македоније, Албаније, Србије, самопроглашеног Косова и Црне Горе отишло је у Ирак како би се, углавном придружили "Исламској држави" и у мањем броју огранку Ал Каиде "Џабар ал Нусри" или однедавно "Хајат Тахрир ал Шам".

У Извјештају Центра за борбу против тероризма при америчкој војној академији "Вест Поинт", наводи се да је највећи број страних бораца из региона западног Балкана у Сирију и Ираку отишао током 2013. и 2014. године.

Око двије трећине овог континтента или 67 одсто били су мушкарци, 15 одсто жена и 18 одсто дјеце. Са Косова је отишао највећи број мушкараца /256/ док је из БиХ било највише жена /61/ и дјеце /81/.

Усљед рођења дјеце између 2012. године и 2019. године број дјеце страних бораца за западног Балкана у Сирији и Ираку значајно је увећан.

Према званичним подацима, број дјеце рођене од родитеља са Косова и БиХ на почетку ове године био је 155. Новорођена дјеца повећала су обим континтента са западног Балкана који су били у Сирији и Ираку на најмање 1.225.

У протеклих седам година, погинуло је око 260 оних који су у Сирију и Ирак отишли са западног Балкана. Већина је погинула у борбама или у врло малом броју, природном смрћу.

Аутор извјештаја претпоставља да је у Сирији од контингента са западног Балкана остало још више од 500 појединаца.

Најмање двојица страних бораца од којих је један из Сјеверне Македоније а други са Косова служе казну доживотне робије у Турској. Једанаест држављана БиХ представљају највећи групу у контингенту са западног Балкана преосталих у зони сукоба.


 http://89.111.245.19/novosti/714355/albanci-formirali-etnicki-cistu-jedinicu-u-siriji.htm

 
 


AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >