Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Жртве општине Братунац
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Велики парк: Неуспјела потрага за несталим заробљеним војницима Штампај Пошаљи
Петак, 26 јул 2019
САРАЈЕВО, 25. ЈУЛА /СРНА/ - На суђењу у предмету "Велики парк" за убиство заробљених припадника ЈНА 1992. године у Сарајеву, бивши инспектор у Управи за криминалитет некадашњег РСУП-а БиХ Ибро Шабановић рекао је да je од Центра служби безбједности /ЦСБ/ Нови Град, почетком маја 1992. године депешом обавијештен да они не располажу никаквим сазнањима о заробљеним војницима ЈНА.

Шабановић је на суђењу команданту Специјалне јединице МУП-а такозване РБиХ Драгану Викићу и још тројици оптужених за убиство заробљених припадника ЈНА 1992. године у Сарајеву данас објаснио да је Управа расписивала централне потјернице, на основу којих је одјељење потражне дјелатности дјеловало.

Свједок је навео да је у Центар везе 25. априла 1992. достављена депеша са именима осам заробљених војника ЈНА који су нестали, а којом се захтијевало да организационе јединице МУП-а утврде гдје се налазе.

Шабановић је потврдио да је од ЦСБ Нови Град почетком маја 1992. године депешом обавијештен да они не располажу никаквим сазнањима о заробљеним војницима.

"Послије тога, нисмо ништа радили јер нисмо имали на основу чега да поступамо. Да је нешто конкретно било садржано у депеши, свакако би се поступало према утврђеним сазнањима", изјавио је Шабановић.

Овај свједок Тужилаштва је навео да је информације о несталим војницима тражио и пуковник ЈНА Славољуб Бјелошевић, објаснивши да је у то вријеме још постојала сарадња са југословенском војском, а која је трајала до почетка маја.

Тужилаштво је данас одустало од саслушања свједока Нусрета Смајловића за којег је утврђено да је у два наврата као посјетилац пратио ово суђење, што је по Кривичном закону БиХ недопустиво.

У предмету "Велики парк", осим Викића, оптужени су бивши помоћник министра унутрашњих послова тадашње БиХ Јусуф Пушина, те Нермин Узуновић и Младен Човчић.

Сенаид Чавчић промијенио је име у Младен Човчић.

Оптуженима је стављено на терет да су били информисани о заробљавању осам припадника ЈНА српске националности из транспортера у квару на подручју сарајевског насеља Добриња.

Према оптужници, они су били информисани о стављању заробљених војника ЈНА под контролу и надзор полицијских и безбједносних структура, који су потом изведени у Велики парк близу Дома полиције у центру Сарајева, гдје су убијени.

Тијела припадника ЈНА склоњена су и одвезена с циљем уклањања и прикривања доказа, али су пронађени дјелимични посмртни остаци двојице убијених, док се за осталим посмртним остацима још трага.

Наставак суђења заказан је за 5. септембар.


 
http://89.111.245.19/novosti/710584/neuspjela-potraga-za-nestalim-zarobljenim-vojnicima.htm
 
 



AddThis Social Bookmark Button
 
< Претходни   Следећи >